fot. PAP/Paweł Supernak

Rzecznik Praw Dziecka ubrał do Sejmu koszulkę kampanii pro-life

Na niewystarczające działania rzecznika – wskazywali posłowie opozycji, oceniając w Sejmie w nocy z czwartku na piątek sprawozdanie Rzecznika Praw Dziecka za 2020 r. Z kolei PiS uznał przedstawiony dokument za merytoryczny i rzeczowy.

W nocy z czwartku na piątek rzecznik praw dziecka (RPD) Mikołaj Pawlak przedstawił w Sejmie sprawozdanie ze swojej działalności w roku 2020. RPD wystąpił w koszulce z wizerunkiem płodu w sercu, czym wzbudził duże zainteresowanie posłów na sali plenarnej, którzy zaczęli wykonywać zdjęcia telefonami komórkowymi. Pawlak powiedział, że miniony rok był dla dzieci wyjątkowy ze względu na pandemię Covid-19 i wprowadzone w związku z tym ograniczenia. „Dzieci urodzone po 2000 roku można powiedzieć, że są pokoleniem dobrobytu i nie były przygotowane, żeby przetrwać czas w pełnym spokoju zamknięcia, odseparowania” – mówił RPD.

>>> O tych kampaniach mówiła cała Polska. „Chcemy budzić dobre, a nie złe emocje” [ROZMOWA]

W jego ocenie edukacja zdalna, ograniczenia w przemieszczaniu się i wiele innych aspektów społecznych będą przyczynkiem do podejmowania nowych tematów badawczych oraz nieprzewidywanych dotychczas wyzwań zarówno w zakresie legislacji, ale przede wszystkim w zakresie wzajemnego wsparcia i odbudowania więzi społecznych wśród dzieci.

fot. PAP/Paweł Supernak

„Prawa zdrowotne, prawa do wychowania w rodzinie, prawa społeczne i socjalne, prawo do nauki będą wymagały przewartościowania oraz często nowego zdefiniowania, albo wręcz niekiedy przeciwnie – przywrócenia im pierwotnej treści, o której często przed pandemią zapominaliśmy” – wskazał.

„Jednakże rok 2020 to nie tylko pandemia Covid, to także rok życia. I to najważniejsze prawo człowieka wymienione w każdej konstytucji, w każdej i w ustawie o RPD. Tutaj specjalnie przyjechałem dzisiaj obrazkowo, żeby mieć ręce wolne, a XXI w. to język obrazkowy – ten obrazek po prostu przedstawia prawo do życia wymienione w art. 2 w ustawie o RPO” – mówił wskazując na swój T-shirt. Ocenił, że prawo do życia jest w Polsce w końcu chronione „tak jak powinno być”.

>>> Warszawa: ruszyła kampania „Każde życie jest cudem”

Pawlak poinformował, że w 2020 r. uruchomiono całodobowy telefon wsparcia. „W samym tylko grudniu było ponad 8 tys. połączeń telefonicznych i czatów internetowych. To nowe narzędzie okazało się bardzo potrzebne dla dzieci i młodzieży” – ocenił RPD. W jego ocenie dzięki temu telefonowi udało się uratować niejedno życie.

Rzecznik mówił też o swoich interwencjach w sprawach edukacji i wychowania, w sprawach socjalnych, społecznych i administracyjnych, w tym dotyczących porwań rodzicielskich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze