fot. EPA/GEORGI LICOVSKI

Rzecznik rządu: możemy liczyć na pewne zmniejszenie epidemicznym obostrzeń

Najpóźniej w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawi plan działań, kolejne etapy dotyczące obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa; jeśli sytuacja epidemiczna się nie zmieni, możemy liczyć na pewne zmniejszenie obostrzeń – mówi rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był dziś rano pytany w TVN24 o to, kiedy zostanie ogłoszona mapa drogowa wychodzenia z obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Obecne obostrzenia obowiązują do 29 listopada. Rzecznik rządu powiedział, że w tej chwili na ukończeniu jest „matryca działań dotycząca poszczególnych etapów, ale bardzo szczegółowa, czyli pokazująca na jakim etapie, co będzie dokładnie robione”.

>>> Minister zdrowia: Boże Narodzenie, niestety, będzie przypominało tegoroczną Wielkanoc

Premier Mateusz Morawiecki i rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller, fot. PAP/Rafał Guz

To zostanie pokazane przez premiera najpóźniej w poniedziałek, być może w weekend; dajemy sobie termin poniedziałkowy, żeby pokazać to na tydzień przed tym, jak kończą się aktualne obostrzenia. (rzecznik rządu, Piotr Müller)

Rzecznik pytany o to, czy zmiany będą zmierzać w kierunku złagodzenia obostrzeń, zastrzegł, że jeżeli sytuacja epidemiczna się nie zmieni to „możemy liczyć na pewne zmniejszenie obostrzeń”. Nie doprecyzował, jakie obostrzenia mogą zostać zniesione w pierwszej kolejności i czy mogą dotyczyć zwiększenia liczby wiernych, którzy mogą przebywać w kościołach w czasie nabożeństw. W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest zamknięta do 29 listopada. Otwarte są w nich sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

fot. EPA/FRANCK ROBICHON

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze