„Rzeczpospolita”: 500+ do uszczelnienia

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą dostać 500 zł na każde dziecko. Nikt nie zweryfikuje ich dochodów – pisze „Rzeczpospolita”.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, wszyscy rodzice prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się ryczałtem lub kartą podatkową mogą otrzymać 500+ na każde dziecko, nawet gdy nie są do tego uprawnieni. Pozwala na to luka w systemie. Aby dostać świadczenie na pierwsze dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 zł. Ryczałtowcy, których jest w Polsce ponad 0,5 mln, w PIT wykazują jednak tylko przychód. Jeśli mają dziecko i ubiegają się o świadczenie, to wielkość ich dochodu gmina ustala na podstawie oświadczenia. Problem w tym, że nie jest w stanie zweryfikować jego prawdziwości. I to rodzi możliwość nadużyć – pisze „Rzeczpospolita”.

Problem dotyczy też rozliczających się na podstawie karty podatkowej, których jest nieco ponad 100 tys. Resort rodziny wie o tych lukach – podaje gazeta.

„Postaramy się uszczelnić system, ale już raz Trybunał uznał takie uszczelnienie za niekonstytucyjne” – mówi dziennikowi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Fot. Kancelaria Premiera/flickr.com

„Rzeczpospolita”: 500+ do uszczelnienia
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze