Fot. EPA/FRUSTACI

Rzym: abp Georg Gänswein przekazał parafii sutannę Benedykta XVI

Wieloletni prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein, podarował parafii w Rzymie sutannę zmarłego zwierzchnika Kościoła.

Białą papieską szatę zaprezentował w niedzielę przy aplauzie w wypełnionym po brzegi kościele Santa Maria Consolatrice. „Benedykt nosił ją od dawna, nawet w zeszłym roku. Papież senior chciał, aby jego kościół tytularny przez wiele lat, gdy był jeszcze kardynałem Josephem Ratzingerem – otrzymał od niego sutannę”, wyjaśnił arcybiskup. Zaznaczył, że to zostało zapisane w testamencie papieża, którego jest wykonawcą. Benedykt zmarł 31 grudnia ub.r.

>>> Abp Gänswein: zniszczyłem wszystkie prywatne listy Benedykta XVI

„W tym kościele czuł się jak w domu”

Joseph Ratzinger był kardynałem tytularnym parafii w dzielnicy Casal Bertone za stacją Tiburtina we wschodnim Rzymie i zawsze utrzymywał z nią bliskie więzi.

„Ta moja wizyta w Santa Maria Consolatrice, pierwszej rzymskiej parafii, do której udałem się od czasu, gdy Pan zechciał mnie powołać na biskupa Rzymu, jest dla mnie w bardzo realnym i konkretnym sensie powrotem do domu. Pamiętam bardzo dobrze 15 października 1977 roku, kiedy objąłem w posiadanie ten mój tytularny kościół (….). Od tego momentu nasza wzajemna więź stawała się stopniowo coraz silniejsza, głębsza. Więź uczucia i przyjaźni, która naprawdę rozgrzała moje serce i do dziś je ogrzewa” – powiedział te słowa Benedykt XVI 18 grudnia 2005 roku, podczas swojej pierwszej wizyty jako papieża w rzymskiej parafii.

W homilii abp Gänswein przypomniał, że Benedykt XVI często opowiadał o swoich wizytach i spotkaniach w parafii Santa Maria Consolatrice. „W tym kościele czuł się jak w domu, w rodzinie, jako ojciec pięknej, licznej i owocnej rodziny” – powiedział arcybiskup, który przewodniczył także obrzędowi nałożenia komży na niektórych chłopców i dziewczęta, którzy jako pierwsi po pandemii koronawirusa podjęli „służbę” jako ministranci i ministrantki. Po mszy św. abp Gänswein poświęcił tablicę upamiętniającą zmarłego papieża.

Dzień imienin Benedykta XVI

Po uroczystości arcybiskup w rozmowie z dziennikarzami ujawnił, że w testamencie po Josephie Ratzingerze, Benedykcie XVI, pojawia się pięciu kuzynów. I teraz to od nich będzie zależało, czy przyjmą ten zapis, który w zasadzie składa się z sum pozostawionych na osobistym koncie zmarłego 31 grudnia papieża seniora. „To było dla mnie interesujące” – powiedział i dodał: „Myślałem, że ma dwóch krewnych, dwóch kuzynów, ale to jest pięciu kuzynów. Teraz zgodnie z prawem muszę napisać do kuzynów, którzy są najbliższymi krewnymi, i muszę też powiedzieć zgodnie z prawem: czy przyjmują spadek, czy go nie przyjmują”. Abp Gänswein wyjaśnił, że nie są rzeczy związane z prawem autorskim.

„Wszystko, co ma związek z książkami, wszystko, co ma związek z jego pracą intelektualną, jest już wyjaśnione. Natomiast rzeczy osobiste są prawie wszystkie do oddania” – zaznaczył.

W parafii znajduje się już sutanna, którą Benedykt XVI nosił podczas swojej wizyty w 2005 roku. Wraz ze zdjęciami zmarłego papieża parafia chce publicznie wyeksponować sprezentowaną teraz sutannę. Dziś jest kościołem tytularnym zachodnioafrykańskiego kardynała Philippe’a Nakellentuba Ouedraogo.

fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI

Abp Gänswein odwiedził parafię we wspomnienie św. Józefa, a więc w dniu imienin Benedykta XVI. Było to jedno z pierwszych publicznych spotkań arcybiskupa poza Watykanem od śmierci papieża. Nie wiadomo jeszcze, jakie zadania papież Franciszek powierzy 66-letniemu hierarsze z Niemiec. Abp Gänswein pracował dla Benedykta XVI przez prawie 20 lat – przed, w trakcie i po zakończeniu pontyfikatu. Od 2013 roku jednocześnie służył Franciszkowi jako prefekt Domu Papieskiego. W 2020 roku papież udzielił abp Gänsweinowi urlopu, by mógł całkowicie poświęcić się opiece nad papieżem seniorem. W oficjalnych komunikatach watykańskich abp Gänswein nadal określany jest jako „prefekt Domu Papieskiego”. W kręgach watykańskich mówi się, że arcybiskup może wkrótce opuścić Rzym i zostać nuncjuszem apostolskim.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze