Fot. archpoznan.pl

Rzym: archidiecezja poznańska dziękuje za 1050 lat istnienia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziękczynna pielgrzymka do grobów apostolskich w 1050. rocznicę powstania biskupstwa poznańskiego utwierdza naszą wiarę w Kościół – mówi bp Damian Bryl. Zdaniem biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej pielgrzymi przeżywają w Rzymie swoiste rekolekcje o Kościele.

Pobyt w Wiecznym Mieście uczestnicy pielgrzymki rozpoczęli w Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki. – Bycie chrześcijaninem zaangażowanym jak Paweł Apostoł w działalność misyjną to bycie nieustannie w drodze i mocne oparcie się na wierze w Boga, podobnie jak Abraham – mówił metropolita poznański.

Fot. archpoznan.pl

Wspólne Msze św. dla grup pielgrzymkowych odbyły się też w Bazylice św. Piotra i w Bazylice św. Jana na Lateranie, a także w kościele Matki Bożej na Zatybrzu. „W Bazylice św. Piotra doświadczamy, że jesteśmy w wielkiej społeczności Kościoła. Chcemy uczyć się tu dostrzegać, jaki Bóg jest, chcemy też bardziej pokochać Kościół i bardziej w nim być, chcemy powiedzieć papieżowi w tym miejscu, że pragniemy go słuchać” – mówił w homilii na Watykanie bp Bryl.

Pielgrzymi uczestniczyli również we Mszy św. na placu św. Piotra otwierającej Synod Biskupów poświęcony młodzieży. „Czujemy, że uczestniczymy w tym, co jest ważne w życiu Kościoła” – mówi ks. Ireneusz Szwarc. Proboszcz parafii katedralnej w Poznaniu ze wzruszeniem wspomina też widok papieża zdążającego pieszo do Auli Pawła VI na obrady plenarne synodu. „Można powiedzieć, że widzieliśmy papieża, który po prostu szedł do swojej pracy, apostolskiej pracy” – podkreśla ks. Szwarc.

Fot. archpoznan.pl

Na trasie pielgrzymki znalazły się wszystkie ważne miejsca w Wiecznym Mieście, od ogrodów i muzeów watykańskich, przez rzymskie świątynie i katakumby, po Rzym antyczny. „Rzym i Watykan zrobił na mnie bardzo duże wrażenie. Modlitwa przy grobie św. Piotra, św. Jana Pawła II, wspólna Msza św. z papieżem Franciszkiem na rozpoczęcie synodu na długo pozostaną w mojej pamięci. Dziękuję Bogu, że mogę tu być” – mówi Maciej Szymczak, kleryk Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Ks. prałat Ireneusz Dosz cieszy się z bardzo pozytywnego nastawienia pielgrzymów i prawdziwie dziękczynnego ducha pielgrzymki. „Oprócz dwustu uczestników archidiecezjalnej pielgrzymki w niektórych wydarzeniach uczestniczą też inne grupy z naszej archidiecezji, wśród nich uczniowie Katolickiego Liceum z Poznania” – mówi organizator pielgrzymki.

Fot. archpoznan.pl

Do pielgrzymów z archidiecezji poznańskiej dołączyli też księża studiujący obecnie na rzymskich uczelniach. „Studia w Wiecznym Mieście uczą powszechności Kościoła, ale też przypominają o więzi z Kościołem lokalnym i o tym, że to właśnie z Rzymu przybył do Poznania pierwszy biskup na ziemiach polskich” – mówi ks. Jan Frąckowiak, do niedawna student Uniwersytetu Gregoriańskiego i przewodnik jednej z grup pielgrzymki.

Pielgrzymka do Rzymu w podziękowaniu za Jubileusz 1050-lecia archidiecezji poznańskiej odbywa się w dniach od 2 do 7 października. Pielgrzymka do Rzymu jest ostatnim ważnym wydarzeniem roku jubileuszowego.

Zobacz także
Wasze komentarze