fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Trzech biskupów oblackich uczestniczy w synodzie dotyczącym młodzieży

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od 3 października trwa w Rzymie XV Ogólne Zwyczajne Zgromadzenie Biskupów dotyczące młodzieży, które przebiega pod hasłem: “Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Potrwa do 28 października. Celem obrad jest pochylenie się nad ludźmi młodymi – towarzyszenie im na drodze wiary. Jak podkreśla “Instrumentum laboris” – dokument roboczy: “Troska o młodzież nie jest dodatkowym zajęciem Kościoła, ale istotną częścią jego powołania i misji w dziejach”. Synod Biskupów poświęcony jest wszystkim młodym ludziom w wieku 16-29 lat. Na świecie jest ich ok. 1,8 mld i stanowią blisko jedną czwartą populacji.

W homilii podczas inauguracji synodu Ojciec Święty Franciszek podkreślał, że głównym motorem prac i rozeznawania jest głos Ducha Świętego, który ma w nas ożywić słowa Chrystusa, “abyśmy mogli ze swej strony namaścić naszych młodych darem proroctwa i wizji. Niech da nam łaskę, byśmy byli pamięcią działającą, żywą i skuteczną, która z pokolenia na pokolenie nie pozwala się stłumić i zniszczyć prorokom nieszczęść i kataklizmów ani też przez nasze ograniczenia, błędy i grzechy, ale jest w stanie znaleźć przestrzenie, by rozpalić serca i rozeznawać drogi Ducha. W tej postawie posłusznego nasłuchiwania głosu Ducha przybyliśmy ze wszystkich stron świata, po raz pierwszy włączając Chiny kontynentalne, wyrażając w ten sposób jedność kolegium biskupów z Następcą Piotra w Kościele powszechnym”.

W obradach bierze udział ponad 260 ojców synodalnych, ponad 20 ekspertów i 49 audytorów, wśród nich 34 osoby w wieku od 18 do 29 lat ze wszystkich kontynentów. Pośród biskupów – ojców synodalnych, jest również trzech oblatów: bp Mark Edwards (Australia), bp Joseph Mopeli Sephamola (Lesotho) i bp Valentine Kalumba (Zambia). Przebywając w domu generalnym w Rzymie, podzielili się swoimi oczekiwaniami odnośnie obrad zgromadzenia biskupów.

Biskup z Australii:

Biskup z Zambii:

 

Zobacz także
Wasze komentarze