fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Rzym: biskupi z regionów arabskich dyskutowali nt. Synodu Biskupów

Biskupi i patriarchowie reprezentujący Kościół łaciński w krajach arabskich Bliskiego Wschodu i Afryki Wschodniej zrzeszeni w Konferencji Biskupów Katolickich w Regionach Arabskich (CELRA) zakończyli 17 stycznia, trzydniowe zebranie, które odbyło się w Rzymie i miało za cel: podsumowanie Synodu Biskupów w perspektywie drugiej sesji zaplanowanej na październik br. Nie zapomniano również o omówieniu konfliktu w Ziemi Świętej, który powoduje tragiczne reperkusje w niektórych krajach.

W centrum spotkania CELRA, któremu przewodniczył kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, znalazło się sprawozdanie bp. Paolo Martinellego, wikariusza apostolskiego Arabii Południowej (którego jurysdykcja rozciąga się na Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Jemen), który podkreślił bogactwo prac synodu i przyjęcie dokumentów końcowych w różnych Kościołach lokalnych. „Dyskutowaliśmy o potrzebie pogłębienia niektórych konkretnych tematów”, powiedział biskup, który uczestniczył w pierwszej sesji zgromadzenia synodalnego jako delegat CELRA. 

„Nasza metoda analizy opierała się na liście, który Sekretariat Synodu wysłał 11 grudnia ubiegłego roku, który wskazał dwie podstawowe drogi: pogłębienie raportu podsumowującego i kontynuowanie na terytorium animacji poświęconej wiernym w celu lepszego poznania tematów synodu” – zaznaczył.

W związku ze zbliżającą się październikową sesją, biskupi z regionów arabskich uzasadnili znaczenie osadzenia Synodu w społeczeństwach, które mają szczególne cechy, których nie należy lekceważyć. „Jedną z podstawowych cech naszego regionu”, wyjaśnił biskup, „jest wysoka mobilność, która wpływa na nasze terytoria. Nasze Kościoły obserwują rosnącą liczbę migrantów przybywających z innych regionów: migracja nie jest tylko problemem, ale czynnikiem, który kształtuje nasze Kościoły. Do tego należy dodać aspekt ekumeniczny i międzyreligijny, który jest bardzo obecny w naszej rzeczywistości. Oznacza to, że argumenty na synodzie muszą być podzielane nie tylko z naszymi wiernymi, którzy pochodzą z różnych krajów i mają różne kultury i obrzędy, ale także z członkami innych religii w odniesieniu do ich tożsamości” – zaznaczył bp Martinelli.

>>> Holandia: Konferencja Episkopatu za błogosławieństwami dla osób w związkach homoseksualnych

Biskupi zgromadzeni w Rzymie dzielili się obawami i nadziejami wobec obecnej sytuacji. ” Nasze realia – zauważył wikariusz apostolski – są bardzo różne. Oczywiście, ci w Ziemi Świętej cierpią o wiele bardziej z powodu tak krwawej sytuacji. Na terytoriach południowej Arabii konsekwencje konfliktu odczuwamy tylko pośrednio, ale modlimy się, aby wkrótce się zakończył”. Biskup martwi się jednak o Jemen, gdzie „rebelianci Huti sprzeciwiają się obecności obcych statków na ich terytorium, wywołując reakcję USA i Wielkiej Brytanii. Szkoda, ponieważ kraj ten, po dziewięciu latach wojny domowej, widział na horyzoncie możliwe odprężenie. Miejmy nadzieję, że te ostatnie epizody nie zahamują procesu pokojowego”.

Konferencja Biskupów Katolickich w Regionach Arabskich powstała 31 marca 1967 i obecnie skupia duchownych (nie tylko biskupów) z 9 kościelnych jednostek terytorialnych w 17 krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północno-Wschodniej. Jednym z jej członków jest polski franciszkanin o. Jerzy Kraj jako jako wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru. Właśnie łaciński patriarcha Jerozolimy stoi z urzędu na czele CELRA.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze