epa05614280 A handout picture provided by the Vatican newspaper L’Osservatore Romano shows Pope Francis (L) during the All Souls’ Day ceremony at Prima Porta Cemetery in Rome, 02 November 2016. All Souls’ Day is also known as the Feast of All Souls, commemoration of all the faithful departed. EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Rzym: w Dzień Zaduszny papież odprawił mszę na rzymskim cmentarzu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W przypadający w środę Dzień Zaduszny papież Franciszek odprawił mszę na rzymskim cmentarzu Prima Porta, największym we Włoszech. Przed mszą położył kwiaty przed kilkoma grobowcami.

W homilii papież zwrócił uwagę na podwójny wymiar oddawania czci zmarłym. „Jest poczucie smutku, bo cmentarz jest smutny, przypomina nam o bliskich, którzy odeszli, ale przypomina nam też o przyszłości, o śmierci” – mówił.

Dodał: „W tym smutku przynosimy kwiaty jako znak nadziei czy, można by tak rzec, święta, które będzie później, nie teraz”. “To smutek, który miesza się z nadzieją, i właśnie to odczuwamy dzisiaj podczas tej uroczystości” – podkreślił Franciszek. Zachęcił uczestników mszy: „Wróćmy dziś do domu z tą podwójną pamięcią; pamięcią o przeszłości, o naszych bliskich, którzy odeszli, ale także pamiętając o przyszłości” i o nadziei na zmartwychwstanie.

W piątek w bazylice Świętego Piotra papież odprawi tradycyjną mszę za zmarłych w ciągu minionego roku kardynałów i biskupów. 

(foto. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)

Rzym: w Dzień Zaduszny papież odprawił mszę na rzymskim cmentarzu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze