Rzym: monety z Fontanny di Trevi na razie nadal otrzyma Caritas
Turyści odwiedzający Rzym licznie przybywają do Fontanny di Trevi. Wrzucają do niej (stojąc tyłem, przez lewe ramię) monety, by zapewnić sobie powrót do Wiecznego Miasta. Monety – głównie euro, dolary i japońskie jeny, ale także praktycznie ze wszystkich krajów, z których przybywają turyści – są regularnie wyławiane przez służby miejskie. Pieniądze są następnie przekazywane do rzymskiej Caritas, z czego finansowane są m.in. posiłki dla ubogich, mieszkania dla nich, opieka medyczna oraz odzież.
Według Caritas, w ub. roku „wyłowiono” ok. 1,4 mln euro. Pod koniec ub. roku dziennik „Il Messaggero” poinformował, że od kwietnia monety z fontanny nie będą przekazywane wyłącznie do Caritas, ale także do władz miejskich Rzymu, które pragną sfinansować własne projekty solidarności i pomocy.
Licząca 26 m wysokości i 50 m szerokości barokowa Fontanna di Trevi jest największą fontanną Rzymu i zarazem jednym z miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów. Tę wspaniałą budowlę wzniesiono w latach 1732-1762 według projektu Nicola Salviego w stylu późnego baroku. W 1735 r. poświęcił ją papież Klemens XII (1730-1740). W okresie od czerwca 2014 do listopada 2015 r. przeprowadzono prace konserwatorskie i czyszczenie marmuru. Woda do fontanny doprowadzana jest z akweduktu zbudowanego w 19 r. przed Chr. na rozkaz cesarza Agrypy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |