Rzym, Włochy, 20.10.2016.

Rzym: Msza św. rozpoczęła Narodową Pielgrzymkę Polaków

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Szczytem maryjnej pobożności Polaków był pontyfikat Jana Pawła II, który za hasło pontyfikatu obrał słowa: „Totus Tuus” – Cały Twój – powiedział 20 października abp Marek Jędraszewski w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore).

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył tam Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu biskupów z Polski, która rozpoczęła dziś narodową Pielgrzymkę Polaków do Rzymu. Bierze w niej udział 7 tys. pątników wraz z biskupami i duszpasterzami. Obok metropolity łódzkiego liturgię koncelebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polskiego abp Stanisław Gądecki, który we wstępie liturgicznym powitał wszystkich przybyłych pielgrzymów.

W kazaniu główny celebrans przypomniał o przyjęciu 1050 lat temu przez księcia Mieszka I chrztu świętego z Rzymu. W ten sposób z Rzymu popłynęły dwie podstawowe prawdy: o krzyżu Chrystusa i Jego Przenajświętszej Matce. Przywołując obraz Jana Matejki, poświęcony przyjęciu Chrztu przez księcia Polan, kaznodzieja stwierdził, że artysta ukazał, że siła narodu i potęga państwa płyną z krzyża, którego mają bronić następcy władcy.

Mówca wspomniał też o rozwoju kultu maryjnego, który na Zachodzie Europy rozpowszechnił się wraz z budową bazyliki Santa Maria Maggiore, a wzmógł się po ogłoszeniu Maryi „Matką Boga” na Soborze w Efezie w 431 r. Przypomniał, że w tej bazylice znajdują się relikwie betlejemskiego Żłóbka, a zatem Betlejem spotyka się tu z Efezem; Sobór Efeski daje najgłębszą wykładnię cudu betlejemskiej nocy. W 1965 Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła – Mater Ecclesiae – przypomniał metropolita łódzki.

W 966 r. Maryja przybyła na ziemie polskie wraz z Synem, o czym mówią liczne świadectwa, szczególnie pieśń „Bogurodzica”, która przez wiele stuleci była hymnem Polski. Pośrednio bogate treści teologiczne, zawarte w pieśni, zawdzięczamy istnieniu bazyliki Santa Maria Maggiore – podkreślił kaznodzieja.

Wspomniał następnie o obecności Maryi w trudnych i chwalebnych chwilach polskich dziejów: pod Grunwaldem, na Jasnej Górze, we Lwowie i pod Wiedniem. Król Jan Sobieski nie wątpił, że Wiktoria Wiedeńska jest dziełem Matki Bożej, papież Innocenty z wdzięczności za Jej opiekę ustanowił święto Jej imienia, które miało być obchodzone w dzień zwycięstwa pod Wiedniem – 12 września, zaś w 55. rocznicę tego wydarzenia w centrum Rzymu wzniesiono kościół pod tytułem Santissimo Nome di Maria. W ten sposób zamknęło się koło historii: Polacy, którzy uczyli się pobożności maryjnej z Rzymu, po wiekach wzbogacili liturgię Kościoła powszechnego o nowe święto maryjne i świątynię ku czci Bogurodzicy” – powiedział abp Jędraszewski.

Jego zdaniem ukoronowaniem i szczytem polskiej pobożności maryjnej w Rzymie stał się pontyfikat Jana Pawła II. Zawołaniem jego biskupiego i papieskiego herbu są słowa „Totus Tuus” – Cały Twój. Maryjność papieża z Polski uosabia też modlitwa, odmówiona 19 sierpnia przez św. Jana Pawła II w Kalwarii, gdy żegnał się na zawsze z Ojczyzną i którą, po licznych prośbach w intencji narodu i całej ludzkości zakończył słowami: Totus Tuus – Cały Twój – przypomniał kaznodzieja.

fot. PAP/Leszek Szymański

Rzym: Msza św. rozpoczęła Narodową Pielgrzymkę Polaków
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze