fot. PAP/Grzegorz Rogiński

Rzym: rozpoczęto nową edycję wykładów janopawłowych

Zainaugurowano nowy rok akademicki w ramach w wykładów janopawłowych na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Wczoraj pierwszą prelekcję wygłosił o. prof. Jarosław Kupczak OP, rozważając relacje między Kościołem i kulturą po Soborze Watykańskim II.

Pełny tytuł wykładu brzmiał: „Od «cywilizacji miłości» do «kultury prawdziwie ludzkiej». Kościół i kultura po Soborze Watykańskim II”. Dominikanin rozpoczął od zarysowania szerokiej perspektywy: przypomniał o oświeceniowym buncie wobec religii i burzliwym wieku XIX, a następnie tragedii dwóch wojen światowych. To wszystko sprawiło, że świat stał się zupełnie innym miejscem i w chwili II Soboru Watykańskiego Kościół podjął specjalny wysiłek, by wyjść z orędziem ewangelicznym na nowy sposób. Współczesność do dzisiaj jednak pozostaje wyzwaniem dla wspólnoty wiernych, o czym świadczy m.in. zjawisko kultury masowej.

>>> Włochy: sesja naukowa o działaniach komunistycznych służb wobec Jana Pawła II

„My, jako Kościół, jako istoty ludzkie stoimy w obliczu bezprecedensowych wydarzeń w historii ludzkości. Nigdy nie było kultury masowej, która byłaby przekazywana poza strukturą rodziny, poza kulturą lokalnej społeczności, trafiając niezależnie od jakiejkolwiek kontroli bezpośrednio do adresata. To Netflix, czy też muzyka produkowana gdziekolwiek na świecie. Nasze dzieci, nasi młodzi słuchają tego, oglądają i są edukowani całkowicie poza kontrolą [społeczności] lokalnej, poza kontrolą rodziny i rodziców. Kościół konfrontuje się z tym zjawiskiem i musi dać odpowiedź – mówi o. prof. Kupczak. – […] W latach 60., gdy odbywał się Sobór nie byliśmy jeszcze tak bardzo świadomi demoralizującego charakteru kultury masowej. Tak więc w dokumentach soborowych mamy pozytywne spojrzenie podkreślające, że radio czy telewizja pozwalają nam na lepsze wykształcenie. Dziś możemy powiedzieć, że dzięki smartfonom możemy uczyć się języków obcych, […] że mamy cały świat wiedzy w kieszeni. Ale oczywiście wiemy, że większość ludzi nie używa smartfonów do poszerzania swojej wiedzy“ – stwierdził dominikanin.

Wykłady janopawłowe są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu. Jest to okazja, by podjąć refleksję nad najważniejszymi zagadnieniami w Kościele i świecie w świetle myśli i świadectwa papieża Polaka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze