Fot. Pixabay

Rzym: szefowa Szpitala Dziecięcego „Dzieciątka Jezus” ustąpiła ze stanowiska

Przewodnicząca (prezydentka) Szpitala Dziecięcego “Bambino Gesù” w Rzymie, znanego też jako “szpital papieża” – Mariella Enoc ustąpiła ze swego stanowiska, które piastowała od 2015 r. W oświadczeniu, udostępnionym przez służbę prasową placówki, zaznaczyła, iż w ostatnich dniach rozmawiała z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej a w sobotę [4 lutego] po południu z papieżem Franciszkiem i powiedziała im, że “byłoby pożyteczne dla dobra szpitala przyspieszenie końca jej mandatu”, który wygasa z końcem tego roku.

Wiąże się to z “zapewnieniem, aby wielkie przedsięwzięcie budowy nowej siedziby kliniki na Janikulum prowadził ktoś, kto weźmie odpowiedzialność za jej dokończenie”.

“Szpital przeżywa obecnie czas wielkiego rozwoju i trwających tam licznych inicjatyw, toteż sądzę, że można zrozumieć, że z mojej strony jest to akt odpowiedzialności i miłości do [kliniki] Dzieciątka Jezus” – napisała była już szefowa tej największej w Europie placówki pediatrycznej. Zapewniła, że “w obecnej chwili bardzo mi pomaga bliskość Ojca Świętego”.

>>> Szpital w Betlejem oczekuje 100-tysięcznego porodu

Pochodząca z Novary w północnych Włoszech Mariella Enoc, która w przyszłym roku skończy 80 lat, została powołana na ten urząd w lutym 2015 przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Następnie odnawiano jej mandat w latach 2017 i 2021 i pod koniec br. wygasał on już ostatecznie. Informując o jej dymisji agencja Vatican News podkreśliła jej “wielkie zaangażowanie na rzecz nadania nowego bodźca działania szpitalowi”.

fot. EPA/MARTIN DIVISEK

Według ogłoszonego w lipcu ub.r. sprawozdania za rok 2021 w tym czasie w szpitalu przeprowadzono prawie 2,5 mln różnych zabiegów i innych usług ambulatoryjnych oraz odnotowano 28 tys. przyjęć, w tym 30 proc. w innych rejonach kraju, ponad 31,5 tys. operacji chirurgicznych i 300 transportów pilnych interwencji z noworodkami, w tym 126 za pomocą śmigłowca szpitalnego. Dokonano 358 przeszczepów narządów, komórek i tkanek oraz siedmiu wszczepień sztucznego serca.

“Gdy chodzi o działalność naukową, to liczba projektów badawczych wzrosła o 28 proc., skupiając się na rzadkich chorobach i guzach, a opracowań naukowych – o 50%, obejmując 3517 nowych pacjentów” – wynika z raportu.

>>> Kilka minut po północy urodziło się pierwsze w 2023 roku dziecko w poznańskim szpitalu

W wywiadzie dla watykańskich środków przekazu w grudniu ub.r. M. Enoc zaznaczyła, że kierowana przez nią placówka zwraca szczególną uwagę na dzieci i ich rodziny w okresie bożonarodzeniowym. Podkreśliła, że „rodziny mogą tam być blisko swych dzieci i nawet na oddziale reanimacyjnym ktoś z rodziców może stać obok swego dziecka”. Dodała, że początkowo idea ta wywoływała wiele sprzeciwów ze strony personelu lekarskiego, ale później zrozumiano, że ta obecność rodziców przy ich dzieciach pomaga w walce z chorobą i sprzyja wyzdrowieniu. „Ponadto pomagamy rodzinom, które przybywają z daleka, takim, w których dzieci mają tylko matkę lub tylko ojca, aby weszły w krąg wszystkich innych rodzin i poczuły w ten sposób «zapach» rodziny rozszerzonej” – powiedziała szefowa placówki. Wspomniała też o przyjęciu do Dzieciątka Jezus w ub.r. wielu dzieci ukraińskich z terenów ogarniętych wojną.

“Szpital Papieża” należy do największych i najważniejszych placówek pediatrycznych na świecie a największą w Europie. Założyła go w 1869 księżna Arabella Salviati, po czym w 1924 jej spadkobiercy przekazali go Piusowi XI w stałe użytkowanie przez Stolicę Apostolską. Ma 607 łóżek i pięć siedzib w Rzymie, ale jako własność watykańska znajduje się na obszarze eksterytorialnym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze