S. Olech: ws nauczania Jana Pawła II na temat kobiet wciąż jesteśmy w drodze

Jeśli chodzi o realizację praktyczną nauczania Jana Pawła II nt. kobiet, wciąż jesteśmy w drodze – twierdzi s. Jolanta Olech USJK, sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Wykład pt. „Kobieta w nauczaniu Papieża Jana Pawła II” s. Olech wygłosiła w drugiej części konferencji pt. „Kościół św. Jana Pawła II – niepodległość ducha”, która odbywa się w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie. W swoim wykładzie s. Olech zwróciła uwagę na ambiwalencję nauczania Kościoła na temat kobiet, z jednej strony będącego rewolucyjnym niemal przełamywaniem schematów, z drugiej strony powielającego i utrwalającego stereotypy oparte na tradycyjnej mentalności. Podkreśliła, że mimo tej ambiwalencji przybierającej niekiedy formy „trudnej do zrozumienia dyskryminacji”, liczne kobiety – o czym też przypomina Jan Paweł II – wywierały istotny wpływ na swoje czasy. Mówiła również o zmianach społecznych w końcu XIX w., które zaowocowały nie tylko powstaniem ruchów feministycznych, ale również wzrostem zaangażowania społecznego kobiet w Kościele, zarówno świeckich, jak i konsekrowanych.

>>> Kard. Dziwisz: Jan Paweł II swoją wizję Kościoła nie tylko wyrażał ale i uosabiał

fot. cathopic

S. Olech przedstawiła krótko zmianę sposobu nauczania Kościoła nt. kobiet widoczną już u poprzedników Jana Pawła II, począwszy od Piusa XII. Podkreśliła jednak, że jak dotychczas to papież Polak wniósł najpełniejszy wkład w nauczanie o kobiecie. Prelegentka przypomniała takie dokumenty papieskie, jak list apostolski Mulieris dignitatem i adhortację apostolską Christifideles laici, a także „List do kobiet”, ogłoszony w 1995 r. w związku z międzynarodową konferencją w Pekinie. – Specjaliści od tematu są zgodni co do tego, że papież rozwinął nauczanie swych poprzedników, okazał wielką empatię wobec kobiet i położył solidne podwaliny pod współczesne podejście do problemu, ale jednocześnie jego nauczanie wymaga dalszych refleksji i studiów. Co do realizacji w zakresie praktyki – jesteśmy ciągle w drodze – powiedziała s. Olech.

>>> Papież: świeccy są bohaterami Kościoła, a kobiety powinny mieć wpływ na decyzje we wspólnocie [WIDEO]

fot. YouTube / InstytutDialoguJP2

>>> Kard. Ouellet: kobiety powinny mieć większy udział w formacji kapłanów

Jej zdaniem praktyczna realizacja nauczania papieskiego o kwestii kobiecej w Kościele powinna iść równolegle w dwóch kierunkach: w formacji przede wszystkim księży i poprzez wdrażanie, nie tylko z przymusu, gdy np. brak księży, wskazań papieskich o udziale kobiet w życiu Kościoła jako instytucji i wspólnoty ewangelizującej. – Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. daje tu konkretne wskazania praktyczne i możliwości, realizowane zresztą w jakimś stopniu w różnych kościołach lokalnych, ale ciągle pozostaje pewien niedosyt – stwierdziła s. Olech.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze