Fot. EPA/NARONG SANGNAK

Salzburg: modlitwa o pokój „Wbrew bezsilności”

Pod hasłem „Wbrew bezsilności” Akacja Katolicka w austriackim Salzburgu zainicjowała codzienny „kwadrans modlitwy” o pokój.

Wspólna modlitwa odbywa się w godzinach 18.00-18.15 w kościele św. Marka, który jest centrum duszpasterskim dla ukraińskiej wspólnoty greckokatolickiej. Ponadto utworzyła się już grupa modlitewna na aplikacji WhatsApp.

>>> Słynna amerykańska prezenterka telewizyjna z podziwem o polskiej gościnności wobec Ukraińców

Bóg staje w obronie skrzywdzonych i cierpiących

Celem tej inicjatywy jest pokazanie Ukraińcom, że nie są pozostawieni samym sobie. „Czujemy łączność z nimi, a także z tymi Rosjanami i Rosjankami, którzy osobiście wiele ryzykują opowiadając się przeciwko tej wojnie i chcemy żeby o tym wiedzieli”, powiedziała inicjatorka „kwadransa modlitwy” Olivia Keglević z Ruchu Kobiet Katolickich. „Wojna Rosji przeciwko Ukrainie przekracza naszą europejską zdolność wyobraźni”, podkreśliła austriacka teolożka. Przypomniała, że „ludzie na Ukrainie walczą o swoje życie, o wolność i wartości demokratyczne”. Dlatego ta inwazja nie pozostawia obojętnym żadnego człowieka mającego serce i sumienie. Keglević jest przekonana o „mocy modlitwy”. „My, chrześcijanie, wierzymy w Boga, który kocha pokój. Ale wierzymy również, że ten Bóg staje po stronie skrzywdzonych i cierpiących. W Starym Testamencie ten Bóg jest czczony jako Bóg, który wyzwala”, powiedziała Keglević i przypomniała, że „w trudnych sytuacjach ludzie zawsze wołali do swojego Boga i prosili Go o pomoc”.

„Zaangażowanie na rzecz pokoju ma wiele nieznanych twarzy, a jedną z nich jest modlitwa” – powiedziała austriacka teolożka dodając, że modlitwa jest jedną z nich. „Modlitwa pomaga w tym, aby nie rezygnować i nie być bezczynnym, aby nazywać niesprawiedliwość po imieniu, a także mobilizować własne siły do podejmowania konkretnych działań na rzecz ludzi potrzebujących”, stwierdziła. Podczas „kwadransa modlitwy” można zamieścić w grupie za pośrednictwem aplikacji WhatsApp modlitwę lub zdjęcie płonącej świecy. Zachęca się również do samodzielnego tworzenia grup i cyfrowych spotkań na wspólnej modlitwie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze