misyjne drogi styczeń-luty

©2019 projekt nowego layoutu dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”, numer styczeń-luty Misjonarze Oblaci

ŚDM i oblaci w kolejnych „Misyjnych Drogach”

Światowe Dni Młodzieży w Panamie oraz nie tylko misyjna działalność misjonarzy oblatów, którzy od prawie 100 lat są obecni w Polsce, to najważniejsze treści kolejnego wydania dwumiesięcznika misyjnego.

„Na początku, kiedy planowaliśmy to wydanie »Misyjnych Dróg«, obawiałem się tematu jubileuszu stulecia obecności oblatów w Polsce, a w zasadzie szerokiego wprowadzenia do niego. Obchody jubileuszy z reguły są nudne, przelukrowane i nie chce się w nich uczestniczyć. Siada się w ostatnim rzędzie i jak tylko można, czmycha się przed czasem lub też czeka się z niecierpliwością na ich zakończenie. Najczęściej idzie się, »bo wypada« lub dlatego, bo »co inni powiedzą, jak nas nie będzie«. Mam wrażenie, że tym razem się udało i jest inaczej” – napisał w edytorialu redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI.

„Jestem dumny z mojej misyjnej rodziny – oblatów. Z artykułów wyłania się obraz ludzi z pasją ewangelizacyjną, którzy od powołania pierwszego klasztoru 7 czerwca 1920 r. w Krotoszynie są różnorodnie zaangażowani w ewangelizację. Wyjeżdżają na misje, na Wschód i do emigrantów. Prowadzą parafie i sanktuaria. Głoszą misje parafialne i rekolekcje. Poświęcają się nauce. Są kapelanami w wojsku, więzieniach, szpitalach. Ewangelizują podczas koncertów, są wśród młodych, ubogich, angażują się w dialog i prowadzą media. Przyprowadzają do Boga tych, którzy stracili kontakt z Jezusem. Zapraszam. Warto poczytać i dowiedzieć się, jak wyglądają te Boże, misyjne, oblackie drogi. Zobaczyć codzienne, nie zawsze łatwe zmagania o świętość ludzi w sutannach z krzyżami misyjnymi za pasem” – kontynuował.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Maciej Michalski OMI, Paweł Zając OMI, Jarosław Różański OMI, Wojciech Kluj OMI, Robert Wawrzeniecki OMI, Sebastian Wiśniewski OMI, Marian Lis OMI, Krzysztof Zieliński) opisali różne aspekty i pola współczesnej i dawnej – stuletniej służby ewangelizacyjnej w Polsce.

W piśmie można również przeczytać analizę misjologiczną pielgrzymki papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży w Panamie (Maksymilian Nagalski, Barbara Sobieska, Maria Górczyńska, Jakub Cieślak). Znajdziemy także wypowiedzi ekspertów dotyczące charyzmatu oblackiego: abp. Stanisław Gądeckiego, Louisa Lougena OMI (generała oblatów), dr Magdaleny Kudełki-Lwowskiej oraz Katarzyny Szendzielorz.

misyjne drogi styczeń-luty

©2019 projekt nowego layoutu dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”, numer styczeń-luty
Misjonarze Oblaci

W 194. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z Krzysztofem Zielińskim i Pawłem Zającem OMI. Dotyczą one roli oblatów w Polsce i we współczesnym świecie misyjnym. W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono zaangażowanie zgromadzenia w naukę, a szczególnie w misjologię i dialog międzyreligijny.

W odnowionej szacie graficznej pisma znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Dobrze jest wyjść na spacer po Aix-en-Provence już o 5 rano. Latem to najlepsza pora do zwiedzania. Jest chłodno. Słońce dopiero wschodzi. Łagodny mistral przynosi zebrane na prowansalskich polach zapachy lawendy, oliwek i aromatycznych ziół, a także zapach ryb i owoców morza. Ulice miasta są puste. Tłumy turystów pojawią się dużo później. Na głównej alei można jednak spotkać studentów. Nonszalanckim krokiem – nie tylko ze zmęczenia – wracają do siebie, radośnie śmiejąc się i głośno rozmawiając. Niektóre bary są jeszcze otwarte. Afterparty” – To fragment zapisków Krzysztofa Zielendy OMI dołączonych do fotoreportażu z „ojczyzny oblatów” – francuskiej Prowansji. Natomiast reportaż Jana Pawołka OMI jest przedrukiem z roku 1926, mówiącym o początkach pracy oblatów w kraju: „Klasztor znajdował się wówczas w opłakanym stanie. Przez długie lata były tam pomieszczone ubogie rodziny. W celach, które kiedyś zamieszkiwali zakonnicy, beczały kozy, ryczały krowy, ryły świnie”.

W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektów „Misja Szkoła” i „Chata Medyka” prowadzonych przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami o Wyspach Owczych. Opublikowano także felietony Justyny Nowickiej oraz Michała Józwiaka. Wśród autorów jest również Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę.

Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze