Sejm: Komisja Kultury za upamiętnieniem ks. Franciszka Blachnickiego

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie opowiedziała się podczas środowego posiedzenia za upamiętnieniem ks. Franciszka Blachnickiego w 30. rocznicę jego śmierci. „Poświęcił całe swoje życie dobru ojczyzny” – napisano w projekcie uchwały.

Jak przypomniał poseł Robert Telus (PiS) ks. Blachnicki walczył jako żołnierz w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji, był osadzony w obozie koncentracyjnym i prześladowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

„Jego działalność społeczna oparta była na uniwersalnych wartościach, kształtowały postawy moralne narodu” – ocenił. „Jako twórca Ruchu Światło-Życie, wychowywał młodzież i dorosłych w duchu patriotyzmu, moralności i odpowiedzialności” – przekonywał, podkreślając wkład ks. Blachnickiego w „rozwój moralny wielu pokoleń”.

Telus przedstawił także rys biograficzny księdza, zaznaczając, że Blachnicki nie tylko walczył, jako ochotnik, w kampanii wrześniowej, ale brał również udział w tworzeniu konspiracji antyhitlerowskiej w ramach Polskiej Organizacji Partyzanckiej i Związku Walki Zbrojnej. Aresztowany przez Gestapo został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym, następnie więziony w więzieniach i obozach III Rzeszy.

Poseł nazwał ks. Franciszka Blachnickiego wizjonerem nowego ładu Europy, kwestionującym pojałtański system podporządkowujący wschodnią część Europy ZSRR. „Był także inicjatorem współpracy suwerennych narodów europejskich w latach 80. XX w., jak również twórcą Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów – stowarzyszenia skupiającego Polaków i przedstawicieli innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej wokół idei tzw. suwerenności wewnętrznej bazującej na personalizmie chrześcijańskim” – dodał Telus.

W projekcie uchwały podkreślono, że ks. Blachnicki był prześladowany w czasach PRL. W stanie wojennym postawiono mu zarzuty zdrady stanu i rozesłano za nim listy gończe, a jego działalność była rozpracowywana przez służby bezpieczeństwa. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1994 r.) i Krzyżem Oświęcimskim (1995 r.).

Telus przypomniał również, że Blachnicki utworzył Ruch Światło-Życie i jego część rodzinną, Domowy Kościół, który „poprzez +pracę u podstaw+ wychował wiele tysięcy ludzi zdolnych do obrony najwyższych wartości, bez użycia przemocy, oddanych działaniu na rzecz uzyskania przez Polskę suwerenności” – argumentował.

„Ksiądz Blachnicki był także działaczem trzeźwościowym, twórcą Krucjaty Wstrzemięźliwości, a następnie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zrzeszającej setki tysięcy abstynentów i propagującej styl życia wolny od nałogów i uzależnień” – dodał, przypominając, że proces beatyfikacyjny ks. Franciszka Blachnickiego jest bliski ukończenia – „papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót” – zauważył Telus.

Projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie. Posłanką-sprawozdawczynią wybrana została Anna Sobecka (PiS).

foto. blachnicki.oaza.pl

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze