EPA/KIM LUDBROOK

Sekretarz generalny ONZ: pandemia wywołała też kryzys praw człowieka

Pandemia koronawirusa stała się kryzysem humanitarnym, który szybko przerodził się w kryzys dotyczący praw człowieka – ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w wystąpieniu, którego zapis opublikowano w czwartek na stronach internetowych ONZ.

Zdaniem Guterresa pandemia SARS-CoV-2 unaoczniła w wielu krajach dyskryminację części osób, gdy chodzi o dostęp do publicznych usług zdrowotnych, a także systemowe nierówności, które uniemożliwiają niektórym korzystanie z opieki medycznej.

>>> Bp Galbas: nadzieja nie polega na naiwnym myśleniu, że to, co złe się skończy i będzie dobrze [ROZMOWA] 

fot. EPA/ALESSANDRO DI MARCO

 

– Pandemia w nieproporcjonalny sposób dotknęła pewne społeczności, powodując takie zjawiska jak mowa nienawiści w odniesieniu do tych grup” – powiedział. „Co więcej, obserwujemy też wprowadzanie surowych ograniczeń w sferze bezpieczeństwie publicznego, które nie są wcale motywowane względami ochrony zdrowia – podkreślił.

Zaniepokojenie sekretarza generalnego ONZ budzi nasilenie szowinizmu, populizmu i autorytaryzmu, obserwowane w ostatnim czasie. W niektórych krajach odnotowano też wyraźny regres w przestrzeganiu praw człowieka, a ich rządy, jak zauważył, Guterres,  „wykorzystują kryzys epidemiologiczny jako pretekst do wprowadzania represji, które nie mają żadnego związku z pandemią”.

>>> Franciszek: to kolejna pandemia. Pandemia społeczna 

Szef ONZ podkreślił, że „świat stoi w obliczu największego od pokoleń kryzysu międzynarodowego”. Zaapelował do rządów, by ich reakcja na kryzys była nacechowana odpowiedzialnością, przejrzystością i umiarem. – Wolność mediów, swoboda działania organizacji pozarządowych i aktywizm obywatelski stanowią fundament, na którym powinna oprzeć się odpowiedź, jaką społeczność międzynarodowa powinna dać w chwili zagrożenia – oświadczył.

fot. EPA/MARTA PEREZ

Podejmowanie nadzwyczajnych działań, w tym ogłoszenie stanu nadzwyczajnego czy stanu zagrożenia epidemicznego, musi być „legalne, proporcjonalne, absolutnie konieczne i niedyskryminujące wobec jakiejkolwiek części społeczeństwa”.  – Przekaz jest jasny: ludzie i przysługujące im prawa muszą być w centrum uwagi – zakończył swe wystąpienie Guterres.

>>> Chiny: rozluźnienie kontroli i strach o nawrót epidemii koronawirusa 

Według najnowszych danych skompilowanych przez agencję Reutera pandemia koronawirusa pociągnęła za sobą 2,62 mln zakażeń SARS-CoV-2 na całym świecie. Z powodu wywoływanej przez koronawirusa choroby Covid-19 zmarło już blisko 184 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze