Fot. PAP/EPA/ALI HAIDER

Sekretarz generalny ŚRK: wewnątrzprawosławny podział odzwierciedla geopolityczną konfrontację

Na potrzebę dialogu w sprawie wewnątrzprawosławnego podziału, który odzwierciedla „geopolityczną konfrontację” wskazał sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów pastor Jerry Pillay, który spotkał się wczoraj w Moskwie z patriarchą Moskwy i Całej Rusi Cyrylem. Wcześniej delegacja ŚRK odwiedziła Ukrainę, gdzie od obu tamtejszych wspólnot prawosławnych – Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, związanego z Patriarchatem Moskiewskim, i nieuznawanego przez niego autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy – uzyskała potwierdzenie ich gotowości do włączenia się w proces dialogu, zaproponowany przez ŚRK.

„Konsolidacja i jedność w społeczeństwie ukraińskim, w tym zwłaszcza wśród stanowiących większość wyznawców prawosławia, jest oczywistą koniecznością w obecnych okolicznościach, w jakich znajduje się naród i naród Ukrainy” – oświadczył pastor Pillay. Wyjaśnił, że wizyta w Moskwie służyła przedyskutowaniu możliwości włączenia się Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w dialog na temat wojny na Ukrainie i jej skutków, „w tym w odniesieniu do głębokich podziałów w rodzinie prawosławnej w tym kontekście”. Wyraził wdzięczność patriarsze Cyrylowi za jego „zobowiązanie się do zbadania tej możliwości”.

>>> Możliwa jest watykańska misja pokojowa na Ukrainie i w Rosji. Zgodzili się na nią prezydenci Zełenski i Putin

EPA/SERGEY DOLZHENKO

Podczas spotkania z Cyrylem pastor Pillay wskazał na konieczność zakończenia trwającej wojny; na potrzebę pracy na rzecz jedności „rodziny prawosławnej”, poważnie z tego powodu podzielonej; na rolę Kościołów w zaprowadzaniu pokoju zarówno wśród chrześcijan, jak też w obliczu wojen i przemocy. Zaproponował wstępny dialog okrągłego stołu, by zając się tymi sprawami, z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. ŚRK chciałaby zorganizować takie spotkanie okrągłego stołu jeszcze w tym roku.

Sekretarz generalny ŚRK przyznał, że „poglądy na konflikt, jego przyczyny i drogę do sprawiedliwego pokoju pozostają mocno spolaryzowane”. Jego zdaniem jeszcze bardziej podkreśla to „krytyczne znaczenie wysiłków na rzecz stworzenia bezpiecznych przestrzeni dla dialogu”. Musi rozpocząć się on od próby „zniwelowania wewnątrzprawosławnego podziału, który odzwierciedla obecną konfrontację geopolityczną”. A ŚRK jest powołana właśnie do tego, by być narzędziem dialogu między Kościołami w sprawach, które je dzielą, przypomniał pastor Pillay.

Światowa Rada Kościołów zrzesza obecnie 352 kościoły protestanckie, anglikańskie, prawosławne i starokatolickie oraz wspólnoty kościelne w ponad 110 krajach. Według ich własnych informacji reprezentują one około 580 milionów chrześcijan na całym świecie. Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK, ale obserwatorem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze