Fot. Karolina Binek

Sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu: podział między chrześcijanami utrudnia głoszenie Ewangelii

Mam nadzieję, że tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przysłuży się ich zbliżeniu. Kościół katolicki ma świadomość, że ekumenizm jest ważny, ponieważ podział między chrześcijanami utrudnia głoszenie Ewangelii i jest zgorszeniem dla świata – uważa ks. Sławomir Pawłowski SAC. Sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu był gościem konferencji prasowa przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan i XXIII Dniem Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu przypomniał, że zarówno na świecie, jak i w Polsce Kościół katolicki angażuje się w dialog ekumeniczny na trzech płaszczyznach: duchowej, doktrynalnej i praktycznej.

Wymiar duchowy polega na wspólnych modlitwach, których „efekty są niemierzalne, ale na pewno istnieją”. Wymiar doktrynalny to dialog teologiczny prowadzony między specjalistami danych Kościołów. Z kolei ekumenizm praktyczny to współpraca chrześcijan w różnych dziedzinach: charytatywnej, kulturowej, społecznej.

W Polsce Kościół katolicki współpracuje z Polską Radą Ekumeniczną, która zrzesza siedem Kościołów: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów. Współpracuje też z Polskim Forum Chrześcijańskim, do którego należą liczne Kościoły ewangelikalne.

>>> Kard. Koch wzywa anglikanów do wkładu na rzecz ekumenizmu

Współpraca ta przebiega głównie pod znakiem wspólnych przygotowań do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Opracowywane materiały są zawsze adaptacją materiałów przygotowanych wspólnie przez Światową Radę Kościołów i Dykasterię (wcześniej Papieską Radę) ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Od 1975 r. co roku temat i materiały na kolejne obchody Tygodnia Ekumenicznego przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów i kontynentów. Materiały na najbliższy Tydzień ekumeniczny przygotowała grupa chrześcijan w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (USA) zwołaną przez Radę Kościołów Minnesoty. Przez lata w stanie Minnesota nierówności rasowe były jednymi z największych w skali całego kraju. W 1862 r. w Minnesocie odbyła się największa masowa egzekucja w historii USA.

Fot. pixabay/jplenio

Poza corocznymi obchodami centralnymi (od kilku lat główne nabożeństwo Tygodnia Modlitw celebrowane jest w innym mieście), odbywają się regularne spotkania Kościoła katolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej na poziomie centralnym. Omawiane są na nich bieżące sprawy dotyczące różnych Kościołów i publikowane na ten temat komunikaty. Nie można zapomnieć także o całorocznych ekumenicznych inicjatywach lokalnych, zarówno modlitewnych, jak i charytatywnych. Trwa współpraca na polu akademickim, są organizowane ekumeniczne konferencje, wydawane publikacje.

Ekumeniczny dialog doktrynalny realizowany jest na poziomie światowym jeśli chodzi o wspólnoty specyficznie polskie – zaznaczy ks. prof. Pawłowski. Wymienił tu Kościół polskokatolicki i Kościół Starokatolicki Mariawitów. – Ponieważ te Kościoły nie mają już nad sobą żadnych nadrzędnych struktur, dialog z nimi jest prowadzony na najwyższym poziomie – wskazał sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu.

Ks. Pawłowski wskazał też na wyzwania dialogu ekumenicznego, które zaobserwować można głównie w obszarze edukacji. – Czyli aby katolicy, którzy stanowią większość chrześcijan w Polsce, lepiej znali swoich braci i siostry z innych wyznań: ich historię, ich teologię i duchowość. Temu oczywiście może służyć prywatna lektura, ale jeszcze lepiej spotkanie – modlitewne i nie tylko – powiedział sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu.

„Mam nadzieję, że ten Tydzień przysłuży się takiemu właśnie zbliżeniu. Kościół katolicki ma świadomość, że ekumenizm jest ważny, ponieważ podział między chrześcijanami utrudnia głoszenie Ewangelii i jest zgorszeniem dla świata” – dodał na zakończenie.

W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przypadający zawsze od 18 do 25 stycznia, odbędzie się pod hasłem „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17). Zgodnie z tradycją, wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów.

Nabożeństwo centralne tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia, o godz. 15.00 w archikatedrze lubelskiej. Będzie mu przewodniczyć metropolita lubelski abp Stanisław Budzik a kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki, superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze