Fot. cathopic/Stefan Wise LC

Watykan: Niemiec podsekretarzem sekcji multilateralnej watykańskiej dyplomacji

Papież Franciszek mianował podsekretarzem sekcji multilateralnej Sekcji ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi Sekretariatu Stanu, ks. prał Daniela Pacho, radcę Nuncjatury pełniącego posługę w tej Sekcji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. prał. Daniel Pacho, urodził się 29 marca 1974 r. we Frankfurcie nad Menem (Niemcy), przyjął święcenia kapłańskie dla diecezji Fulda 25 czerwca 2000 r. Posiada tytuł doktora teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. 1 lipca 2010 r. wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pełniąc służbę w przedstawicielstwach papieskich w Beninie i Tanzanii. Od stycznia 2018 roku jest urzędnikiem Sekcji ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi Sekretariatu Stanu.

Na mocy Konstytucji Apostolskiej Praedicate Evangelium Sekcja do spraw Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi Sekretariatu Stanu kierowana jest przez własnego sekretarza (jest nim obecnie abp Paul Richard Gallagher), przy pomocy podsekretarza (ks. prał. Mirosław Stanisław Wachowski) i podsekretarza do spraw sekcji multilateralnej – dzisiaj mianowanego ks. prał. Daniela Pacho.

>>> Większa kolegialność w wikariacie Rzymu. Wkrótce wejdzie w życie „In Ecclesiarum Communione”

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Sekcja do spraw Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi według konstytucji Praedicate Evangelium zajmuje się sprawami, które winny być omawiane z odpowiednimi władzami świeckimi.

Należy do niej:

1) troska o stosunki dyplomatyczne i polityczne Stolicy Świętej z państwami i innymi podmiotami prawa międzynarodowego oraz zajmowanie się sprawami wspólnymi dla promowania dobra Kościoła i społeczności świeckiej, także poprzez zawieranie konkordatów i innych umów międzynarodowych, uwzględniając opinię zainteresowanych organów biskupich;

2) reprezentowanie Stolicy Świętej w organizacjach międzynarodowych i międzyrządowych, jak również na multilateralnych konferencjach międzyrządowych, korzystając, w razie potrzeby, ze współpracy właściwych dykasterii i organów Kurii Rzymskiej;

3) udzielanie nulla osta, za każdym razem, gdy dykasteria lub organ Kurii Rzymskiej zamierza wydać deklarację lub dokument dotyczący stosunków międzynarodowych lub stosunków z władzami świeckimi.

Art. 50

§ 1. W szczególnych okolicznościach, na zlecenie Biskupa Rzymskiego, sekcja ta, w porozumieniu z właściwymi dykasteriami Kurii Rzymskiej, zajmuje się sprawami dotyczącymi obsadzania Kościołów partykularnych, a także ustanawiania nowych Kościołów i dokonywania zmian w nich i w ich organach.

§ 2. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza tam, gdzie obowiązują porozumienia konkordatowe, należy do niej zajmowanie się wszystkim, co dotyczy stosunków z rządami.

Art. 51

§ 1. Sekcja jest wspomagana przez własną radę, która zajmuje się konkretnymi sprawami.

§ 2. W sekcji, w razie potrzeby, mogą zostać utworzone stałe komisje do podjęcia niektórych spraw lub ogólnych zagadnień dotyczących różnych kontynentów i poszczególnych obszarów geograficznych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze