Warszawa, 15.11.2016. Rafa³ Sura podczas posiedzenia senackiej Komisji bud¿etu i finansów publicznych, 15 bm. Komisja wyda dziœ opiniê w sprawie kandydatów na cz³onka Rady Polityki Pieniê¿nej, który ma zast¹piæ odwo³anego na pocz¹tku paŸdziernika Marka Chrzanowskiego. W jego miejsce senatorowie PO zg³osili kandydaturê Marka Andrzeja D¹browskiego, a senatorowie PiS Rafa³a Bogumi³a Sury. (zuz) PAP/Bart³omiej Zborowski

Senat powołał Rafała Surę do Rady Polityki Pieniężnej

Senat powołał w środę Rafała Surę do Rady Polityki Pieniężnej. Sura, który był kandydatem senatorów PiS do RPP pokonał w tajnym głosowaniu Marka Dąbrowskiego, który został zgłoszony przez senatorów PO.

W głosowaniu wzięło udział 70 senatorów, wszyscy oddali ważne głosy. Kandydaturę Sury poparło 46 senatorów, a Dąbrowskiego 23 senatorów, przy czym wymagana bezwzględna większość wynosiła 36 głosów. 

Po głosowaniu nowy członek RPP złożył przysięgę przed senatorami. 

W zgłoszeniu Sury senatorowie PiS napisali, że urodzony w 1979 r. w Przemyślu Sura to prawnik specjalizujący się w prawie bankowym i administracyjnym, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny i pracownik naukowo – dydaktyczny na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

Nowy członek RPP jest sędzią Trybunału Stanu, radcą prawnym w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie. Wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno – Ekonomicznej w Jarosławiu oraz na Wydziale Prawa Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku. Jest autorem publikacji naukowych i opinii prawnych z zakresu prawa bankowego i administracyjnego. Doświadczenie zawodowe zdobywał w instytucjach publicznych oraz w kancelariach prawnych. Od 2016 r. kieruje zespołem ekspertów publicznego prawa gospodarczego w Ośrodku Analiz i Ekspertyz Prawnych Akademii de Virion w Warszawie.

Ponadto w uzasadnieniu do zgłoszenia wskazano, że Rafał Sura w 2008 r. obronił pracę doktorską pod tytułem „Bankowy tytuł egzekucyjny jako podstawa dochodzenia wierzytelności bankowych”. W 2014 r. Rada Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL nadała mu stopień doktora habilitowanego. W rozprawie habilitacyjnej i innych pracach naukowych Sura badał status prawny i powiązania pomiędzy instytucjami tworzącymi sieć bezpieczeństwa finansowego w Polsce, czyli Narodowym Bankiem Polskim, Bankowym Funduszem Gwarancyjnym i Komisją Nadzoru Finansowego.

 

foto. PAP/Bartłomiej Zborowski

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze