UKSW: konferencja nt. 200 lat teologii uniwersyteckiej w Warszawie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczęła się w środę konferencja ekumeniczna pt. „200 lat teologii uniwersyteckiej w Warszawie”. Uroczystość łączy się z jubileuszem dwóch wieków istnienia Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład nt. historii warszawskiej teologii wygłosił o. prof. dr hab. Jacek Salij.

W swoim wykładzie o. Salij przedstawił, jak w ciągu ostatnich 200 lat rozwijała się teologia katolicka na warszawskich uniwersytetach.

Duchowny wspominał m.in. uroczystą inaugurację uniwersytetu 1 maja 1818 r., odbywającą się przy biciu wszystkich warszawskich dzwonów i z udziałem obu biskupów stolicy.

O. Salij przybliżył również postać pierwszego rektora uniwersytetu ks. Wojciecha Szweykowskiego, dziekana Wydziału Teologicznego, który był dobrze znany w środowisku ze swoich patriotycznych kazań oraz przynależności do elitarnego Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki. Rektorem był aż do zamknięcia uczelni w 1831 r.

„Kolejni rektorzy – ks. Wojciech Ossoliński oraz Bonawentura Butkiewicz – byli ludźmi zarówno naukowo, jak i moralnie bardzo przeciętnymi, i zapewne dlatego car właśnie ich na ten urząd wybrał” – tłumaczył teolog, przybliżając sytuację uniwersytetu pod rządami cara Mikołaja I.

Kaznodzieja opowiedział również o okolicznościach powołania w sierpniu 1954 r. Akademii Teologii Katolickiej, której dziekanem został wybitny patrolog ks. Jan Czuj. „Wydaje się, że władze komunistyczne liczyły na to, że nowa uczelnia stanie się matecznikiem sił rozłamowych w polskim Kościele” – powiedział, dodając, że założenie to było błędne, ponieważ przez 45 lat istnienia ATK, uczelnia ta była czołowym i rzetelnym ośrodkiem myśli teologicznej w Polsce, co było zasługą m.in. prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W tym roku Uniwersytet Warszawski obchodzi jubileusz 200-lecia istnienia. Wraz ze stołeczną Alma Mater świętują wydziały teologiczne UKSW i ChAT, które swoimi korzeniami sięgają UW. Dwudniowa konferencja naukowa odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Konferencja jest pierwszym tego typu spotkaniem pracowników wydziałów teologicznych obu uczelni. Teologowie chrześcijańscy chcą w ten sposób podkreślić uprawianie od 200 lat tej akademickiej dyscypliny nauki w Warszawie.

Wydział teologiczny był jednym z pięciu wydziałów założonej w 1816 r. stołecznej Alma Mater. Pierwszym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego był duchowny – ks. prof. Wojciech Szweykowski. W okresie międzywojennym obok Wydziału Teologii Katolickiej zaistniały także Wydział Teologii Ewangelickiej oraz Studium Teologii Prawosławnej.

foto. UKSW/Facebook.com

UKSW: konferencja nt. 200 lat teologii uniwersyteckiej w Warszawie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze