Sieradzka bazylika kolegiacka ustanowiona sanktuarium św. Józefa
Pierwszorzędnym zadaniem sanktuarium jest chwała Boga, dzieło ewangelizacji i świadczenie miłosierdzia – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas mszy św. w bazylice kolegiackiej w Sieradzu.
20 marca, w liturgiczną uroczystość św. Józefa, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski ustanowił tamtejszą Bazylikę Mniejszą pw. Wszystkich Świętych sanktuarium św. Józefa Patrona Diecezji Włocławskiej. W dekrecie ustanawiającym sanktuarium biskup włocławski wskazał m.in. na „liczne świadectwa otrzymywanych łask przez wstawiennictwo św. Józefa oraz czcigodność bazyliki sieradzkiej”.
>>> Odpust w narodowym sanktuarium św. Józefa w Ukrainie
Cnoty św. Józefa
W homilii biskup włocławski przypomniał, że bez Boga człowiek skupia się na samym sobie, a Bóg potrafi zmienić perspektywę życia. Nawiązując do fragmentu Ewangelii ukazującego poszukiwanie dwunastoletniego Jezusa, który zagubił się podczas pielgrzymki do Jerozolimy, hierarcha zatrzymał się przy słowach Jezusa: „Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?”. Zaznaczył, że to nie Jezus się zgubił, ale gubi się człowiek, kiedy brak mu Boga. – Jezus sugeruje, że On jest zawsze tam, gdzie być powinien, gdzie jest Jego „miejsce”, brak tam natomiast człowieka – tłumaczył bp Wętkowski, dodając, że człowiek skupia się niekiedy na samym sobie, a Bóg zawsze czeka na człowieka, by nadać cel i sens jego życiu.
Jako przykład i wzór poddania się woli Bożej, biskup włocławski wskazał św. Józefa. – Współczesna refleksja teologiczna ukazała wyraźnie cnoty św. Józefa, wśród których jaśnieją: wiara wyrażająca się w całkowitym i odważnym przylgnięciu do zbawczego planu Boga; dokładne i milczące posłuszeństwo woli Bożej – mówił duchowny, dodając, że Kościół widzi w św. Józefie wzór nie tylko dla poszczególnych stanów życia, ale dla całej chrześcijańskiej wspólnoty.
Sanktuarium w Sieradzu
Wskazując kluczowe funkcje sanktuarium, hierarcha powiedział, że jest to miejsce głoszenia orędzia życia, czyli Dobrej Nowiny, która pochodzi od Boga, a jej treścią jest Jezus Chrystus. Bp Wętkowski zaznaczył również, że sieradzkie sanktuarium jest drugim w diecezji włocławskiej miejscem szczególnej czci św. Józefa. W 2020 r. ówczesny biskup włocławski Wiesław Mering ustanowił kościół św. Józefa we Włocławku sanktuarium tego świętego, w którym czczony jest on jako patron ludzi pracy. Na zakończenie homilista zachęcił do żarliwej modlitwy o orędownictwo św. Józefa, głównego patrona diecezji włocławskiej, we wszystkich sprawach Kościoła lokalnego i powszechnego.
Po Komunii św. ks. Kras przekazał dar Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla sieradzkiego sanktuarium – srebrny orzeł. Słowa wdzięczności pod adresem obecnych wypowiedział ks. Marian Bronikowski, kustosz nowo ustanowionego sanktuarium. Następnie bp Krzysztof Wętkowski dokonał aktu zawierzenia diecezji włocławskiej św. Józefowi.
W Kolegiacie Wszystkich Świętych w Sieradzu, już pod koniec XVIII wieku wspomina się o ołtarzu św. Józefa wraz z namalowanym obrazem tego Świętego, datowanym na 1754 rok, przy którym już na początku XIX wieku, w czwartki, odprawiana była Msza święta wotywna. Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem do dziś odbiera tu szczególną cześć: przed tym wizerunkiem sieradzanie modlili się o ratunek, gdy wybuchła II wojna światowa oraz dziękowano za ocalenie Kolegiaty i Sieradza. Przed tym wizerunkiem modlił się bł. Stefan kard. Wyszyński. Kult św. Józefa w Sieradzu nieustannie się rozwija, coraz liczniej pielgrzymują tu pątnicy z całego świata, zawierzając się św. Józefowi, o czym świadczą wpisy w specjalnie dedykowanej temu celowi księdze, liczącej niemal 300 stron. 19 marca 2018 r., Stolica Apostolska nadała Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu tytuł i godność Bazyliki Mniejszej, a w 2020 roku, za sprawą ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku św. Józefa”, sieradzki wizerunek Świętego stał się znany w Polsce i na świecie. Staraniem księdza proboszcza rozpowszechniany na różne sposoby, dotarł do Rzymu, gdzie jedną z jego kopii otrzymał papież Franciszek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |