Papież wśród młodych na Słowacji. Fot. EPA/LUCA ZENNARO

Słowacja: 31 sierpnia beatyfikacja Jána Havlíka– męczennika czasu komunizmu

Kościół katolicki w Słowacji ogłosił datę ceremonii beatyfikacyjnej zakonnika Jána Havlíka (1928-1965), którego papież uznał za męczennika. Msza św. beatyfikacyjna nowicjusza i misjonarza z zakonu lazarystów, który w czasach reżimu partii komunistycznej w ówczesnej Czechosłowacji spędził wiele lat w więzieniu i obozie pracy, odbędzie się 31 sierpnia w miejscu pielgrzymkowym Szasztinie (Šaštín), poinformowali arcybiskup Bratysławy Stanislav Zvolenský i przełożony słowackiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo – lazarystów, o. Tomas Brezani.

W imieniu papieża Franciszka na ceremonię do Sastina przyjedzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. „Ján Havlík, którego męczeństwo Kościół uznał oficjalnie, będzie  kolejnym świadkiem czasów prześladowań Kościoła przez reżim komunistyczny” – powiedział abp Zvolenský i zaprosił do udziału w uroczystości.

>>> Słowacja: w Preszowie wyświęcono greckokatolickiego arcybiskupa J. Maxima

Proces beatyfikacyjny Havlíka został otwarty dziesięć lat temu w archidiecezji bratysławskiej. W połowie grudnia papież uznał męczeństwo zakonnika, otwierając tym samym drogę do  jego beatyfikacji. 

Ján Havlík urodził się 12 lutego 1928 r jako najstarszy z czwórki dzieci w położonej około 80 km na południe od Bratysławy wsi Dubovce pri Skalici, w rodzinie bardzo ubogiej. W 1943 r. wstąpił do zgromadzenia misyjnego św. Wincentego a Paulo, lazarystów, w wieku 15 lat. Po ukończeniu szkoły średniej w 1949 r. i przejęciu władzy przez komunistów, rozpoczął studia teologiczne w podziemiu. Rok później tajne wykłady, na które Havlík uczęszczał wraz z innymi młodymi mężczyznami w Nitrze, zostały wykryte. Oskarżony o zdradę stanu młody lazarysta został skazany na wiele lat więzienia i przymusową pracę w kopalni. W 1959 r. zakonnik został ponownie skazany, ponieważ w więzieniu i obozach pracy odprawiał nabożeństwa i głosił wykłady, w których krytykował komunistyczny reżim.

>>> Słowacja: nuncjusz apostolski z uznaniem o prezydent Čaputovej

Z więzienia, tortur i pracy przymusowej Havlík został zwolniony dopiero w 1962 r. 34-letniemu wówczas zakonnikowi przyznano rentę inwalidzką. Ostatnie trzy lata życia spędził u swojej rodziny oraz w szpitalu. 27 grudnia 1965 r. został znaleziony martwy na ulicy w Skalicy. Z więzienia napisał kiedyś do matki: „Chcieliśmy złożyć ofiarę na ołtarzu, teraz zamiast hostii złożymy nasze cierpienie i nasze życie”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze