fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY

Słowacja: nuncjusz apostolski z uznaniem o prezydent Čaputovej

Nuncjusz apostolski w Republice Słowackiej, arcybiskup Nicola Girasoli wyraził niezwykłe słowa uznania dla prezydent Zuzany Čaputovej podczas noworocznego przyjęcia głowy państwa, która opuszcza urząd pod koniec czerwca. Jako dziekana korpusu dyplomatycznego, jego gratulacje dla Čaputovej były połączone z „wyrazami wdzięczności”.

„W życiu ważne są nie kroki, które stawiamy, ale ślady, które po sobie zostawiamy. W rzeczywistości kroki są łatwo zdmuchiwane przez wiatr, ale ślady pozostają na zawsze, a Wasza Ekscelencja, jako Prezydent Słowacji, pozostawia niezatarty ślad w historii i sercach tego pięknego kraju” – powiedział abp Girasoli.

Abp Girasoli, który reprezentuje Stolicę Apostolską na Słowacji od 2 lipca 2022 r., nawiązał do dobrych relacji pani prezydent z papieżem Franciszkiem, który dwukrotnie przyjął ją w Watykanie i złożył czterodniową wizytę na Słowacji we wrześniu 2021 roku. Skomentował również obecną kampanię wyborczą, w której najbardziej obiecującym kandydatem na prezydencki urząd po zadeklarowanej liberalno-demokratycznej Čaputovej  jest podobnie myślący były minister spraw zagranicznych i ambasador w Niemczech, Unii Europejskiej i USA Ivan Korčok. Jego rywal, były premier i obecny przewodniczący Rady Narodowej Peter Pellegrini, odmówił przystąpienia do ewentualnej koalicji z partiami liberalnymi i chrześcijańsko-demokratycznymi, gdy rząd został utworzony po wyborach 30 września 2023 r., a zamiast tego zawarł sojusz z partiami lewicowymi i narodowo-populistycznymi.

Jednak jasne słowa nuncjusza mają również znaczenie w Kościele. Istotną częścią wizyty papieża w 2021 r. była rehabilitacja kontrowersyjnego arcybiskupa Róberta Bezáka, który podczas kampanii prezydenckiej w 2019 r. określił Zuzanę Čaputovą jako „kandydatkę chrześcijan na prezydencki urząd”. Zgodnie ze słowami przemówienia abp Girasoliego, „współpraca z siłami liberalnymi nie oznacza popierania wszystkich liberalnych stanowisk, ale oznacza nawiązanie wspólnej sprawy z siłami liberalnymi, gdy konieczne jest zwalczanie korupcji, przestępczości i autorytarnych pokus”. „Jedność, która obejmuje również szacunek dla różnorodności jest bardzo ważna dla wzmocnienia dialogu między pokoleniami, a przede wszystkim dla odnowienia wzajemnego zaufania” – powiedział nuncjusz apostolski na Słowacji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze