Fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Słowacja: dziś ostatni dzień wizyty papieża Franciszka

Wizyta papieża Franciszka na Słowacji to wielkie wydarzenie, zwłaszcza w kontekście pandemii koronawirusa – powiedział rektor słowackiego narodowego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej o. Ondrzej Kentosz OSPPE. Przed kościołem papież odprawi dziś mszę świętą, w której – jak się oczekuje – udział weźmie kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

– Gdy w czasie studiów w Polsce widziałem setki tysięcy pielgrzymów, przechodzących choćby przez Jasną Górę, to było mi smutno, że na Słowacji jest inaczej. Po kilkunastu latach posługi w moim kraju odkrywam, że również te małe grupki, skromniejsze pielgrzymki mają też coś w sobie i nie potrzeba tego za wszelką cenę zmieniać – powiedział rektor kościoła Matki Bożej Bolesnej.

Paulin podkreślił także, że jego zdaniem tylko część objawień związanych z sanktuariami ma charakter uniwersalny, a każdy naród musi odkrywać swoją część posłannictwa, by lepiej zrozumieć swoje zadanie, swoją duchowość i mentalność.

>>> Franciszek do Romów w Koszycach: czujcie się w Kościele jak w domu

fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA

Dla o. Kentosza sanktuarium w Szasztinie jest symbolem rodziny i świadectwem, że dla Słowacji w XXI wieku nie ma innej drogi niż przez rodzinę. Jak podkreślił, tutejsze objawienie związane było właśnie z ochroną rodziny.

– Sanktuarium powstało w czasie wielkiej monarchii austro-węgierskiej, gdy społeczeństwo było wielonarodowe i wielokulturowe, zróżnicowane ekonomicznie. Wśród tego wszystkiego jeden, może i najmniejszy, naród słowacki, który w swojej prostocie, spokoju i zdecydowaniu potrafi za pomocą łaski bożej przygotować miejsce, które łączy, szanuje i potrafi obdarować – powiedział.

– Wizyta papieża Franciszka jest wielkim wydarzeniem, szczególnie w kontekście pandemii. Ludzie są przygnębieni długotrwałymi ograniczeniami, złymi wiadomościami, pogorszeniem relacji międzyludzkich i kryzysem gospodarczym. Papież przynosi radosną nowinę i słowa pokrzepienia. Jest to sygnał tego, że powoli się otwieramy na lepszą przyszłość – powiedział o. Kentosz.

>>> Słowacja: przetłumaczono „Ojcze nasz” na język Romów

Zwrócił uwagę, że dzień obecności papieża w Szasztinie nie został wybrany przypadkowo. 15 września obchodzone jest święto Matki Bożej Bolesnej, która jest patronką Słowacji.

Plac przed ołtarzem sąsiadującym z gmachem bazyliki zaczął się zapełniać już od godz. 22 we wtorek. W środę nad ranem na polach zamienionych w parkingi stanęły pierwsze autokary z pielgrzymami. Dojechały także specjalne pociągi. Według wstępnych szacunków na mszy będzie około 70 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze