fot. freepik

Słowacja: przetłumaczono „Ojcze nasz” na język Romów

Na Słowacji trwają intensywne przygotowania do wizyty papieża Franciszka, która rozpocznie się 12 września. W centrum uwagi znajduje się również mniejszość romska we wschodniej części kraju. 14 września w ramach wizyty w Koszycach papież odwiedzi dzielnicę – „miasto-satelitę” Lunik IX, w którym w krytycznych warunkach mieszka ponad 4000 Romów.

Na popołudnie zaplanowano spotkanie Franciszka z przedstawicielami społeczności romskiej w centrum duszpasterskim prowadzonym dla nich przez salezjanów. Na potrzeby programu duchowego towarzyszącego spotkaniu, organizatorzy przetłumaczyli Modlitwę Pańską na wersję, która może być mówiona i śpiewana wspólnie przez Romów w ich różnych dialektach. Słowackie media mają nadzieję, że spotkanie z papieżem przyczyni się do zbliżenia do siebie samych Romów.

>>> Przewodniczący Episkopatu Słowacji: każda wizyta papieża jest czymś wyjątkowym

Przybycie papieża do Luniku IX w Centrum Romskim Salezjanów Księdza Bosko przygotowano program artystyczny i duchowy. O godz. 11.00 bp Vladimir Fekete, prefekt apostolski Azerbejdżanu, odprawi Mszę św. w święto Podwyższenia Krzyża, podczas której homilię wygłosi salezjanin ks. Józef Luscon. O godz. 14.00 rozpocznie się koncert chóru Lunik IX, a następnie rozpocznie się program artystyczno-duchowy pod hasłem „W drodze” z pieśniami, tańcami, świadectwami i modlitwami. Krótkie pieśni uwielbienia będą wprowadzeniem do półgodzinnego spotkania z papieżem od godz. 16.00.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji, arcybiskup Stanislav Zvolensky uważa, że wizyta papieża w Luniku IX będzie szczególnie ważnym znakiem. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA stwierdził, że Kościół jest bardzo aktywny w tym osiedlu. „Swoją obecnością w tej wspólnocie z problemami Ojciec Święty pokaże, że dostrzega starania i je wspiera”, powiedział abp Zvolensky.

>>> Watykan: papież spotkał się z bezdomnymi

Już w ubiegłą niedzielę rozpoczęła się nowenna przygotowująca do spotkania z papieżem. „Ma ona „otworzyć serca Romów na Chrystusa, a jednocześnie przyczynić się do pojednania i wzajemnego przebaczenia między Słowakami i Romami”, twierdzą odpowiedzialni za duszpasterstwo Romów na Słowacji. Dwujęzyczna broszura prezentuje litanie, modlitwę za Romów oraz pieśni. Szczególnie podkreślany jest przykład Ceferino Gimeneza Malli (1861-1936), który podczas hiszpańskiej wojny domowej udzielił schronienia duchownemu i został za to rozstrzelany przez republikanów. W 1997 r. papież Jan Paweł II beatyfikował go jako pierwszego Roma.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze