Fot. PAP/Radek Pietruszka

Słowenia: na Forum Pokoju kard. Parolin apeluje o więcej dialogu na Bałkanach

Kościół katolicki w Słowenii zorganizował wielkie spotkanie międzynarodowe i międzyreligijne mające na celu umocnienie pokoju i dialogu na Bałkanach. Forum Dialogu w dniach 17 i 18 czerwca w mieście Koper przebiega pod hasłem: „Pokój tobie, Europo! Pokój wam, Bałkany!”

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, wezwał do bardziej intensywnego dialogu w obliczu konfliktów na Bałkanach. Podczas otwarcia Forum Pokoju w Koper podkreślił, że mieszkańcy Bałkanów muszą zainwestować w kulturę spotkania, aby przezwyciężyć kulturę konfrontacji. Zwrócił jednocześnie uwagę, że dialog ma duże znaczenie dla pokojowej przyszłości w regionie, w którym kultury łacińska, bizantyjska i islamska spotykały się przez wieki, a czasem ścierały.

>>> Kardynał Parolin: w dążeniach do pokoju w Ukrainie nie należy wykluczać żadnego rozmówcy

„Mosty zaufania”

„Aby wzmocnić dialog, należy stawić opór ekstremizmowi, który niestety czasami istnieje również w religiach”, powiedział kard. Parolin. Stolica Apostolska wspiera wysiłki podejmowane w regionie na rzecz integracji europejskiej. Obywatele Bałkanów patrzą na Unię Europejską z nadzieją na wzrost i dobrobyt.

Z kolei przewodniczący Konferencji Biskupów Słowenii, bp. Andrej Saje, zaapelował o budowanie „mostów zaufania”. Podkreślił, że pokój wymaga „zburzenia murów nieporozumień” oraz cierpliwego i uważnego słuchania siebie nawzajem. Według biskupa diecezji Novo Mesto, do pracy na rzecz pokoju są zobowiązane wszystkie podmioty społeczne, w tym Kościoły chrześcijańskie i inne religie. Swój wkład musi również wnieść każdy człowiek.

„Jesteśmy współodpowiedzialni za życie na tej planecie, uczestniczymy w budowaniu pokoju poprzez małe i codzienne działania” – powiedział bp Saje.

Zdaniem przewodniczącego episkopatu Słowenii Forum powinno być „przykładem dialogu, słuchania, akceptacji różnorodności i współpracy ze wszystkimi, którzy jeszcze nie wiedzą, jak ze sobą rozmawiać”. Dążenie do pokoju jest możliwe tylko przez szczery dialog, charakteryzujący się „tolerancją i szacunkiem dla rozmówcy, akceptacją jego różnorodności i gotowością do współpracy”. Człowiek jest zależny od innych dla własnego rozwoju, „nie możemy przetrwać bez innych”, podkreślił słoweński hierarcha.

Pokojowe współistnienie

W deklaracji opartej na wyznawanych przez siebie religiach, uczestnicy Forum zobowiązali się również do dalszych wysiłków na rzecz większego dialogu, wzajemnego szacunku i pokojowego współistnienia. Podkreślili, że spotkania między najwyższymi przedstawicielami różnych wspólnot religijnych na Bałkanach w celu znalezienia wspólnych rozwiązań powinny odbywać się regularnie w przyszłości, zwłaszcza między Kościołem katolickim i prawosławnym a islamem.

Podczas takich spotkań należy w sposób odpowiedzialny zajmować się pilnymi kwestiami społecznymi, takimi jak zachowanie pokoju czy migracja wielu pracowników. Według sygnatariuszy, powinno to przyczynić się do urzeczywistnienia „sprawiedliwości ekologicznej i gospodarczej” jako ważnego wkładu w sprawę pokoju na Bałkanach Zachodnich. Również pomoc humanitarna musi docierać do wszystkich jej potrzebującym – „bez różnicy”.

Fot. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Końcowa deklaracja Forum Dialogu odnosi się również do szczególnej roli wspólnot religijnych. Podkreśla, że „wiara w Boga, który nie łamie swoich obietnic” jest „wsparciem dla wytrwania w dobru w sferze międzyludzkiej, społecznej i duchowej”. Jednocześnie uczestnicy Forum stwierdzili w swojej deklaracji, że ekstremizm, terroryzm i wszelkie inne formy przemocy i wojny „nie mają nic wspólnego z autentyczną religią”. Zjawiska te muszą być wykluczone w społeczeństwie i religii.

Po południu odbyło się wydarzenie zatytułowane „Młodzież dla Pokoju”, zorganizowane przez młodych ludzi z różnych wspólnot religijnych w Słowenii i innych krajach, a wieczorem koncert organowy w miejscowej katedrze. Natomiast w niedzielę, 18 czerwca, również w katedrze, nuncjusz apostolski w Słowenii, abp Jean-Marie Speich oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowenii bp Andrej Saje będą sprawować liturgię z udziałem uczestników Forum.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze