Słubice: adwent połączy Polaków i Niemców?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W piątek słubiczanie i frankfurtczycy zainaugurują Aktywny Kalendarz Adwentowy. Od siedmiu lat w zwyczajem dwóch miast na polsko-niemieckim pograniczu jest wspólne oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia i wykorzystanie tego czasu do lepszego wzajemnego poznania.

Aktywny Kalendarz Adwentowy to cykl kilkudziesięciu wydarzeń przygotowanych przez różne organizacje z obu miast. Ma on z jednej strony stworzyć w nich przedświąteczną atmosferę, a z drugiej być okazją do poznawania swoich tradycji i kultury oraz wspólnej zabawy – poinformowała rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka. Symboliczne rozpoczęcie odliczania dni do świąt nastąpi w piątek, wraz z otwarciem we Frankfurcie bożonarodzeniowego bazaru różnorodności; odbędzie się tam przedstawienie w wykonaniu dzieci i mieszkańców, pokaz cyrkowy, na gości będą czekały stosika ze świątecznymi smakołykami. Bazar będzie czynny do świąt.

Fot. wikimedia

„Do Wigilii Bożego Narodzenia, codziennie m.in. różne instytucje, stowarzyszenia, szkoły, organizować będą dla mieszkańców dwumiasta spotkania, które przybliżą do świąt i stworzą kolejną okazję do lepszego poznania. Słubiczanie i frankfurtczycy będą razem przygotowywać, a potem degustować, świąteczne potrawy, poznawać tradycje kultywowane przez sąsiadów zza Odry” – powiedziała rzecznik. Dodała, że w ramach Kalendarza Słubicki Miejski Ośrodek Kultury zaprosi na Preludium Bożonarodzeniowe, Towarzystwo do Walki z Kalectwem ze Słubic zachęci frankfurtczyków, żeby dołączyli do słubiczan podczas śpiewania kolęd i zawodów na łyżworolkach, a w siedzibie stowarzyszenia „po PROstu” będzie można samodzielnie tworzyć stroiki świąteczne i kartki.

Przez ponad trzy tygodnie, każdego dnia będzie można spędzić aktywnie wolny czas, w duchu świąt. Będą wystawy, koncerty, różnego rodzaju warsztaty i wiele innych propozycji. Wydarzenia będą odbywały się po obu stronach granicy. Na zakończenie adwentu mieszkańcy obu miast spotkają się na wspólnej pasterce w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach. Wstęp na wszystkie wydarzenia i imprezy Aktywnego Kalendarza Adwentowego jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące programu i organizatorów można znaleźć na stronie internetowej słubickiego magistratu. Po raz pierwszy Słubice zostały zaproszone przez Frankfurt nad Odrą do włączenia się w tę inicjatywę w 2012 r. 

Fot. wikimedia

Zobacz także
Wasze komentarze