Sługa Ewangelii w Bangladeszu
W dniach 30 listopada – 2 grudnia papież Franciszek odbędzie swoją 21. zagraniczną pielgrzymkę. Tym razem Ojciec Święty odwiedzi Bangladesz i jego stolicę – Dhakę. Hasłem podróży będą słowa: „Zgoda i Pokój”.
Ojciec Święty podczas wizyty w „Złotym Bengalu” będzie przede wszystkim umacniał w wierze 350-tysięczną społeczność katolicką. Wśród tematów, które papież Franciszek poruszy, znajdzie się dialog ekumeniczny i międzyreligijny, zmiany klimatyczne, handel ludźmi, a także problemy uchodźców.
Program wizyty
Pierwszego dnia wizyty papież Franciszek odwiedzi National Martyrs’ Memorial – mauzoleum poświęcone pamięci osób, które zginęły w wojnie o niepodległość Bangladeszu w 1971 roku, odda hołd szejkowi Mujiburowi Rahmanowi, spotka się także z prezydentem, a następnie z przedstawicielami władz państwowych.
Kolejnego dnia Ojciec Święty odprawi Mszę św. w parku Suhrawardy Udyan, po której spotka się z premierem kraju, z biskupami, a także weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym i międzyreligijnym.
Na zakończenie podróży papież złoży prywatną wizytę w domu Matki Teresy w dzielnicy Tajgaon, a w kościele Różańca Świętego spotka się z duchowieństwem. Ostatnim punktem papieskiej pielgrzymki będzie spotkanie z młodzieżą.
Sytuacja w państwie
Bangladesz to w większości państwo muzułmańskie, w którym chrześcijanie stanowią tylko 0,3 procent, większość z nich to katolicy. Panuje w nim przeludnienie, bieda, a także wiele problemów społecznych czy politycznych. Chrześcijańscy księża i cudzoziemcy narażeni są na prześladowania, dochodzi także do przymusowego wysiedlania niemuzułmanów.
Państwo to jest jednym z najbiedniejszych i najgęściej zaludnionych krajów świata. Ubóstwo dotyka tam prawie 13 proc. mieszkańców. Jednak prócz ubóstwa i przeludnienia, Bangladesz musi stawiać czoła innym problemom, takim jak: praca dzieci i nieletnich, prostytucja, duża przestępczość, wyzysk pracowników i niesprawiedliwość społeczna, czy też bardzo obfite deszcze monsunowe.
Jednak sytuacja społeczno-gospodarczej ulega poprawie, o czym świadczy m.in. wydłużanie się średniej życia oraz wzrost alfabetyzacji.
Przemoc wobec mniejszości religijnych
W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o aktach przemocy wobec mniejszości religijnych w Bangladeszu. Na przestrzeni 5 lat agresywność wobec chrześcijan, hinduistów i buddystów, a także mniejszości muzułmańskiej znacznie wzrosła. Ofiary zamachów są bardzo różne. Można wśród nich znaleźć ateistów, świeckich blogerów, liberalnych muzułmanów, a także chrześcijańskich księży.
Ks. Bernardo Cervellera – dyrektor włoskiej agencji informacyjnej AsiaNews twierdzi, iż: „Mniejszości religijne mogą się bronić, jeśli szanuje się prawo, ponieważ przepisy w Bangladeszu gwarantują wolność wyznania i dochodzenie sprawiedliwości. Problem w tym, że bardzo silna jest tam korupcja, a w kraju panuje skrajne ubóstwo. Dlatego ubogi nie może dociekać swych praw, a bogaty może sobie załatwić wszystko. Nadużycia i przemoc, związane z radykalnymi islamistami, są możliwe właśnie dzięki ubóstwu i słabości władzy politycznej. Z tymi dwoma problemami trzeba się zatem zmierzyć”.
Działanie Kościoła
Obecność Kościoła katolickiego w Bangladeszu sięga już XVI w. W Porto Grande i Chittagongu budowano wtedy pierwsze świątynie, natomiast w 1600 roku jezuici założyli pierwszą misję. Katolików w Bangladeszu jest ok 350 tys. Wierni zrzeszeni są w dwóch archidiecezjach – w Dhaki oraz w Chittagong, w których posługuje 9 biskupów, 350 kapłanów, 1200 zakonnic i 100 zakonników.
Bengalski Kościół, mimo niewielkiej liczby wiernych, ma silne oddziaływanie na społeczeństwo. Prowadzi m.in. około tysiąc szkół, posługuje chorym poprzez istniejące we wszystkich parafiach punkty sanitarne, a także prowadzi programy zdrowotne. Zakres ich działania sięga również pomocy w radzeniu sobie ze skutkami klęsk żywiołowych.
Kościół prowadzi też najstarszą instytucję spółdzielczo-kredytową dla biednych – Dhaka Cooperative Bank. Jest to pierwszy bank w Bangladeszu, który zainspirował powstanie innych mniejszych chrześcijańskich instytucji finansowych.
Owoce wizyty
Arcybiskup Dhaki kard. Patrick D’Rozario twierdzi, iż wizyta papieża Franciszka wskaże na harmonijne współistnienie ludzi różnych wyznań i religii, a także ukaże bogactwo kultur i gościnność bengalskiej ludności. „Papież Franciszek będzie przyjęty z radością przez wszystkich, nie tylko przez chrześcijan, ale także przez muzułmanów i wyznawców hinduizmu” – zapewnia arcybiskup.
Przed podróżą do Bangladeszu, Ojciec Święty skierował do mieszkańców przesłanie, w którym powiedział: „Przybywam jako sługa Ewangelii Jezusa Chrystusa, aby głosić Jego orędzie pojednania, przebaczenia i pokoju. Moja wizyta ma na celu umocnienie wspólnoty katolickiej Bangladeszu w jej wierze i jej świadectwie Ewangelii, która uczy o godności każdego człowieka i wzywa nas do otwarcia naszych serc na innych, a zwłaszcza na najuboższych i potrzebujących”.
fot. EPA/FABIO FRUSTACI
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |