epa06264884 Pope Francis speaks during a special audience for participants of Vincentian Family meeting in St. Peter’s Square at the Vatican, 14 October 2017. Vincentian Family associates organizations inspired by the life and work of St. Vincent de Paul. EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.

Sługa Ewangelii w Bangladeszu

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W dniach 30 listopada – 2 grudnia papież Franciszek odbędzie swoją 21. zagraniczną pielgrzymkę. Tym razem Ojciec Święty odwiedzi Bangladesz i jego stolicę – Dhakę. Hasłem podróży będą słowa: „Zgoda i Pokój”.

Ojciec Święty podczas wizyty w „Złotym Bengalu” będzie przede wszystkim umacniał w wierze 350-tysięczną społeczność katolicką. Wśród tematów, które papież Franciszek poruszy, znajdzie się dialog ekumeniczny i międzyreligijny, zmiany klimatyczne, handel ludźmi, a także problemy uchodźców.

Program wizyty
Pierwszego dnia wizyty papież Franciszek odwiedzi National Martyrs’ Memorial – mauzoleum poświęcone pamięci osób, które zginęły w wojnie o niepodległość Bangladeszu w 1971 roku, odda hołd szejkowi Mujiburowi Rahmanowi, spotka się także z prezydentem, a następnie z przedstawicielami władz państwowych.

Kolejnego dnia Ojciec Święty odprawi Mszę św. w parku Suhrawardy Udyan, po której spotka się z premierem kraju, z biskupami, a także weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym i międzyreligijnym.

Na zakończenie podróży papież złoży prywatną wizytę w domu Matki Teresy w dzielnicy Tajgaon, a w kościele Różańca Świętego spotka się z duchowieństwem. Ostatnim punktem papieskiej pielgrzymki będzie spotkanie z młodzieżą.

Sytuacja w państwie
Bangladesz to w większości państwo muzułmańskie, w którym chrześcijanie stanowią tylko 0,3 procent, większość z nich to katolicy. Panuje w nim przeludnienie, bieda, a także wiele problemów społecznych czy politycznych. Chrześcijańscy księża i cudzoziemcy narażeni są na prześladowania, dochodzi także do przymusowego wysiedlania niemuzułmanów.

Państwo to jest jednym z najbiedniejszych i najgęściej zaludnionych krajów świata. Ubóstwo dotyka tam prawie 13 proc. mieszkańców. Jednak prócz ubóstwa i przeludnienia, Bangladesz musi stawiać czoła innym problemom, takim jak: praca dzieci i nieletnich, prostytucja, duża przestępczość, wyzysk pracowników i niesprawiedliwość społeczna, czy też bardzo obfite deszcze monsunowe.

Jednak sytuacja społeczno-gospodarczej ulega poprawie, o czym świadczy m.in. wydłużanie się średniej życia oraz wzrost alfabetyzacji.

fot. EPA/TELENEWS

Przemoc wobec mniejszości religijnych
W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o aktach przemocy wobec mniejszości religijnych w Bangladeszu. Na przestrzeni 5 lat agresywność wobec chrześcijan, hinduistów i buddystów, a także mniejszości muzułmańskiej znacznie wzrosła. Ofiary zamachów są bardzo różne. Można wśród nich znaleźć ateistów, świeckich blogerów, liberalnych muzułmanów, a także chrześcijańskich księży.

Ks. Bernardo Cervellera – dyrektor włoskiej agencji informacyjnej AsiaNews twierdzi, iż: „Mniejszości religijne mogą się bronić, jeśli szanuje się prawo, ponieważ przepisy w Bangladeszu gwarantują wolność wyznania i dochodzenie sprawiedliwości. Problem w tym, że bardzo silna jest tam korupcja, a w kraju panuje skrajne ubóstwo. Dlatego ubogi nie może dociekać swych praw, a bogaty może sobie załatwić wszystko. Nadużycia i przemoc, związane z radykalnymi islamistami, są możliwe właśnie dzięki ubóstwu i słabości władzy politycznej. Z tymi dwoma problemami trzeba się zatem zmierzyć”.

Działanie Kościoła
Obecność Kościoła katolickiego w Bangladeszu sięga już XVI w. W Porto Grande i Chittagongu budowano wtedy pierwsze świątynie, natomiast w 1600 roku jezuici założyli pierwszą misję. Katolików w Bangladeszu jest ok 350 tys. Wierni zrzeszeni są w dwóch archidiecezjach – w Dhaki oraz w Chittagong, w których posługuje 9 biskupów, 350 kapłanów, 1200 zakonnic i 100 zakonników.

Bengalski Kościół, mimo niewielkiej liczby wiernych, ma silne oddziaływanie na społeczeństwo. Prowadzi m.in. około tysiąc szkół, posługuje chorym poprzez istniejące we wszystkich parafiach punkty sanitarne, a także prowadzi programy zdrowotne. Zakres ich działania sięga również pomocy w radzeniu sobie ze skutkami klęsk żywiołowych.

Kościół prowadzi też najstarszą instytucję spółdzielczo-kredytową dla biednych – Dhaka Cooperative Bank. Jest to pierwszy bank w Bangladeszu, który zainspirował powstanie innych mniejszych chrześcijańskich instytucji finansowych.

Owoce wizyty
Arcybiskup Dhaki kard. Patrick D’Rozario twierdzi, iż wizyta papieża Franciszka wskaże na harmonijne współistnienie ludzi różnych wyznań i religii, a także ukaże bogactwo kultur i gościnność bengalskiej ludności. „Papież Franciszek będzie przyjęty z radością przez wszystkich, nie tylko przez chrześcijan, ale także przez muzułmanów i wyznawców hinduizmu” – zapewnia arcybiskup.

Przed podróżą do Bangladeszu, Ojciec Święty skierował do mieszkańców przesłanie, w którym powiedział: „Przybywam jako sługa Ewangelii Jezusa Chrystusa, aby głosić Jego orędzie pojednania, przebaczenia i pokoju. Moja wizyta ma na celu umocnienie wspólnoty katolickiej Bangladeszu w jej wierze i jej świadectwie Ewangelii, która uczy o godności każdego człowieka i wzywa nas do otwarcia naszych serc na innych, a zwłaszcza na najuboższych i potrzebujących”.

fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Sługa Ewangelii w Bangladeszu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze