Sochaczew chce przyjąć pomnik Jana Pawła II z Francji
Stanowisko popierające premier Beatę Szydło i działania zmierzające do przeniesienia z miejscowości Ploermel we Francji pomnika św. Jana Pawła II wraz z deklaracją jego przyjęcia w Sochaczewie (woj. mazowieckie) przegłosowali we wtorek radni tego miasta.
Za stanowiskiem opowiedziało się 19 radnych, a przeciwko jeden – poinformował przewodniczący rady miasta Sochaczewa Sylwester Kaczmarek. W przyjętym dokumencie radni Sochaczewa oświadczyli, że tamtejsza rada miejska w pełni solidaryzuje się z decyzją premier „w sprawie podjęcia starań by ocalić od ocenzurowania pomnik papieża Jana Pawła II we Francji i przenieść go do Polski, gdzie znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej”.
„Zdecydowanie nie godzimy się na niszczenie symboli i wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej i prywatnej. Spuścizna kulturowa i duchowa św. Jana Pawła II wymaga od nas wszystkich by w razie potrzeby stanąć w jej obronie. Jest to nie tylko nasza dobra wola, ale także nasz patriotyczny obowiązek” – podkreślili w stanowisku radni Sochaczewa i zadeklarowali, że „miasto Sochaczew wyraża chęć i gotowość” na przyjęcie pomnika.
W wersji, która ostatecznie została poddana pod głosowanie znalazło się stwierdzenie, że decyzja francuskiej Rady Stanu o usunięciu krzyża z pomnika Jana Pawła II w gminie Ploermel i jej stwierdzenia, że jest on „ostentacyjnym symbolem religijnym, który łamie zasadę świeckości państwa” oburzyła radnych .
„W przypadku, gdyby pomnik św. Jana Pawła II był przenoszony i pani premier zdecydowałaby, że monument ten powinien znaleźć się w Sochaczewie, to my, jako radni, na pewno w trybie natychmiastowym, znajdziemy dla niego godne miejsce i nie ma żadnych wątpliwości, co do tego” – zadeklarował szef rady miasta. Wcześniej podobną gotowość wyraził Kalisz.
Wobec pomnika papieża Polaka decyzję podjęła Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji. Podtrzymała ona wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie z monumentu krzyża. Premier zapowiedziała wówczas, że zaproponowane zostanie przeniesienie pomnika do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej.
Monument w Ploermel, o wysokości ponad ośmiu metrów, przedstawia postać św. Jana Pawła II pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się krzyż. Spór o krzyż na tym pomniku trwa od 2006 r., kiedy został on wzniesiony. Postanowienie Rady Stanu w sprawie pomnika św. Jana Pawła II z Ploermel to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja Rady Stanu jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu. Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik św. Jana Pawła II będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |