EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Sofia: papież odwiedził ośrodek dla uchodźców Wrażdebna

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W drugim dniu wizyty w Bułgarii Franciszek odwiedził 6 maja rano ośrodek dla uchodźców Wrażdebna znajdujący się na obrzeżach Sofii.

Przy głównym wejściu do budynku papieża powitał dyrektor ośrodka i szef Caritas Bułgaria. Następnie Franciszek spotkał się z grupą ok. 50 uchodźców, rodzin z dziećmi, pochodzące z Syrii i Iraku. Krótkie słowa powitania skierował jeden z wolontariuszy, dzieci zaśpiewały piosenkę i ofiarowały papieżowi rysunki. Papież przywitał rodziny, skierował do nich kilka słów i udzielił błogosławieństwa.

Po spotkaniu papież udał się na międzynarodowe lotnisko w Sofii skąd odleciał do położonego niedaleko Płowdiwu miasteczka Rakowski, gdzie odprawi Mszę św., w trakcie której udzieli pierwszej Komunii św. ponad 250 dzieciom z całej Bułgarii w kościele Najświętszego Serca Jezusowego, po czym spotka się ze wspólnotą katolicką w kościele św. Michała Archanioła. Po powrocie do Sofii, na placu Niepodległości odmówi modlitwę o pokój w obecności przedstawicieli różnych wyznań religijnych Bułgarii.

Ośrodek dla uchodźców Wrażdebna został otwarty w 2013 roku, w starym budynku dawnej szkoły na obrzeżach Sofii. Wraz z ośrodkami Owcza Kupeł i Wojenna Rampa jest jednym z trzech ośrodków dla uchodźców w stolicy Bułgarii. Obecnie we wszystkich ośrodkach w Bułgarii znajduje się ok. 2 tys. osób. Największy kryzys uchodźczy kraj ten przezywał w latach 2015-2016, przybyło wtedy ok. 20 tys. osób.

Uchodźcami zajmują się międzynarodowe i lokalne organizacje pozarządowe takie jak Bułgarski Czerwony Krzyż i Caritas, które dystrybuują żywność, środki higieniczne i sprawują opiekę nad dziećmi. Caritas Bułgaria pomogła w ubiegłym roku ok. 5660 potrzebującym, w tym 542 osobom starszym, 86 kobietom i ich dzieciom, 1100 bezdomnym i 2747 uchodźcom.

Galeria (6 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze