KAMPALA – OCTOBER, 1985: National Resistance Army child soldier poses with his kalashnikov in October, 1985 near Kampala. The children soldiers of the NRA are mostly orphans whose parents were killed during the Obote regimes killing excesses. They are reputedly to be among the best and bravest fighters of Museveni’s guerilla force. The NRA rebellion, lead by Yoweri Museveni took power 26 January 1986, after five years of fighting against the second Obote regime, popularly known as „Obote II”, and its armed forces, the Uganda National Liberation Army (UNLA). (Photo by Dominique Aubert/AFP/Getty Images)

Somalia: Żołnierze uwolnili 32 dzieci ze „szkoły terrorystów”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Somalijscy żołnierze przeprowadzili szturm na szkołę prowadzoną przez dżihadystów z ugrupowania Al-Szabab i uratowali 32 dzieci – poinformowały w piątek władze. Według islamistów podczas szturmu zginęło czworo dzieci i nauczyciel. Rząd zaprzecza.

„32 dzieci jest bezpiecznych i znajduje się pod opieką rządu. To niefortunne, że terroryści rekrutują dzieci i wpajają im swoją chorą ideologię” – powiedział somalijski minister informacji Abdirahman Omar Osman. „Pokazuje to, jak bardzo zdesperowani są terroryści, gdy przegrywają wojnę i ludzie odrzucają ich terror” – dodał.Organizacja Al-Szabab przekazała, że w nocy z czwartku na piątek siły rządowe, wykorzystując m.in. drony, zaatakowały szkołę w regionie Shabelle Środkowe. Dodała, że w operacji śmierć poniosło czworo dzieci i nauczyciel.

Somalijski rząd zaprzeczył, jakoby uczniowie zginęli podczas szturmu. „Porwali pozostałych uczniów” – oświadczył rzecznik Al-Szabab Abdiasis Abu Musab. „Za śmierć uczniów i ich nauczyciela odpowiada Human Rights Watch (HRW), gdyż wskazała ich palcami” – dodał.

W raporcie opublikowanym w tym tygodniu HRW, organizacja broniąca praw człowieka z siedzibą w Nowym Jorku, napisała, że od września 2017 roku Al-Szabab każe starszyźnie, nauczycielom z islamskich szkół i społecznościom wiejskim przekazywać nieletnich pod swoją opiekę. Chodzi o setki dzieci, nawet ośmioletnich.

Powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie walczy ze wspieranymi przez ONZ somalijskimi władzami i próbuje ustanowić własne rządy, które opierałyby się na surowej interpretacji szariatu. Wojna w Somalii trwa od lat 80. ubiegłego wieku. Wybuchła, gdy w kraju doszło do buntu przeciwko trwającym od 1969 roku dyktatorskim rządom wojskowego prezydenta gen. Mohammeda Siada Barrego. W 1991 roku rebelianci obalili w końcu dyktatora, ale natychmiast wszczęli między sobą wojnę o władzę i podział łupów.

W ostatnich latach udało się utworzyć regionalne administracje, kierowane przez rząd federalny w Mogadiszu. Żołnierze pokojowi Unii Afrykańskiej, którzy wspierają somalijskie wojsko, stopniowo odbijają z rąk dżihadystów kolejne terytoria.

Somalia: Żołnierze uwolnili 32 dzieci ze „szkoły terrorystów”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze