Fot. pixabay

Sondaż: Polacy popierają budowę wiatraków

79% ankietowanych w najnowszym sondażu Kantar Public uważa, że należy jak najszybciej zmienić prawo, by ułatwić budowę farm wiatrowych, 70% jest zdania, że większa produkcja energii z wiatru sprzyja uniezależnianiu się Polski od rosyjskich surowców.

49% uczestników badania Kantar Public na pytanie, czy polskie prawo powinno zostać zmienione jak najszybciej, aby ułatwiać budowę wiatraków odpowiedziało „zdecydowanie tak”, „raczej tak” odpowiedziało 29%. Przeciwko takiemu krokowi opowiedziało się w sumie 11% respondentów. Jak zauważa Kantar, największymi zwolennikami zmiany regulacji są mieszkańcy województwa podkarpackiego, gdzie odsetek odpowiedzi pozytywnych wyniósł 92%, a najmniejszymi – mieszkańcy województwa pomorskiego, gdzie jednak i tak stanowią większość – 63%.

Fot. pixabay

Priorytet dla rządu

Według 66% respondentów zwiększenie produkcji energii wiatrowej w wiatrakach na lądzie powinno być priorytetem rządu w najbliższych miesiącach, przy czym 30% ankietowanych uważa, że powinien to być zdecydowany priorytet. 35% nie uważa, że powinien być to priorytet.

Według zapowiedzi, m.in. ministra funduszy i rozwoju regionalnego, rząd do końca czerwca powinien przyjąć projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej z 2016 r., pozwalający złagodzić zawartą w niej regułę 10H, czyli zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody. Zakaz działa w dwie strony, ponieważ zakazane jest również wznoszenia budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające łopaty. Branża wiatrowa wskazuje tę regułę jako główną przeszkodę w budowie nowych farm.

Większa niezależność energetyczna Polski

71% uczestników badania oceniło, że większa produkcja energii z wiatru pomoże uniezależnić Polskę od rosyjskich surowców energetycznych, z czego 30% zdecydowanie tak uważa. Przeciwnego zdania było 22% ankietowanych.

Jednocześnie 42% respondentów uważa, że wzrost produkcji z wiatru nie będzie miało wpływu na wysokość ich rachunku za prąd. 29% wskazało, że raczej obniży to rachunki, natomiast 11% uważa, że raczej rachunki to podniesie.

Sondaż Kantar Public na zlecenie fundacji Avaaz przeprowadzony został w dniach 2-6 czerwca 2022 r. na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski metodą CATI.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze