Specjaliści przestrzegają przed dezynfekcją ikon
W związku z panującą obecnie epidemią koronawirusa w całym kraju obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, a w wielu budynkach przeprowadzane są dezynfekcje. W swym piśmie specjaliści zwrócili uwagę na kilka najważniejszych zasad, których należy przestrzegać, aby nie dopuścić do zniszczenia cennych dzieł sztuki, znajdujących się w świątyniach.
>>> Koronawirus: rumuńscy prawosławni nie muszą całować ikon
Przede wszystkim należy więc unikać działania na ikony i inne drewniane powierzchnie polichromowe środkami zawierającymi chlor i substancje aktywne powierzchniowo i opartymi na alkoholu. Mogą one bowiem doprowadzić do rozpuszczenia powłoki lakowej i utraty barw na ikonie, a w dłuższym przedziale czasowym – do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia przedmiotu. Powyższych środków nie powinno się też używać wobec okuć metalowych i powierzchni pozłacanych.
Aby nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu tych preparatów z ikoną wystarczy położyć na nią szkło lub inny podobny materiał, który łatwo można zdezynfekować – poradzili specjaliści z Galerii Narodowej. Jednocześnie zapewnili, że ich instytucja jest gotowa opracować bardziej szczegółową ofertę w tej sprawie. W wystosowanej do biskupów BKP propozycji-ostrzeżeniu pracownicy Galerii Narodowej zapewnili, że są oni wysokiej klasy specjalistami z długoletnim doświadczeniem pracy przy konserwacji i odnawiania dzieł sztuki sakralnej. Jednym z ich stałych zadań jest profilaktyka i „leczenie” bogatych zbiorów Muzeum Sztuki Chrześcijańskiej, mieszczącego się w krypcie cerkwi-soboru św. Alaksandra Newskiego w Sofii.
Przeczytaj też >>> Odkrywamy piękno ikony „Trójca Święta” Andrieja Rublowa
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |