Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Specjalna audiencja u papieża? To prostsze niż ci się wydaje!

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Marzysz o tym, żeby spojrzeć papieżowi prosto w oczy, uścisnąć mu dłoń, albo nawet zamienić kilka słów? Mnie się to udało. I okazuje się, że to prostsze niż może nam się wydawać.

Lądujemy w Rzymie w nieco chłodny kwietniowy poranek. Wsiadamy do taksówki, która zawozi nas do wynajętego pokoju tuż przy placu św. Piotra. Do Watykanu mamy zaledwie kilka minut drogi. Jesteśmy podekscytowani, bo kilka dni wcześniej pobraliśmy się, a już niebawem mamy wziąć udział w specjalnej audiencji dla nowożeńców. To było nasze marzenie. Chcieliśmy uścisnąć dłoń papieża i z jego błogosławieństwem rozpocząć wspólną drogę. Nie sądziliśmy, że realizacja tego planu będzie tak prosta.

Kontakt z polską parafią w Rzymie

O spotkaniu z papieżem marzy pewnie wiele par. Dlatego jeśli planujecie ślub i chcielibyście nie później niż trzy miesiące po zawarciu małżeństwa wybrać się do Watykanu, skontaktujcie się z polską parafią w Rzymie i zapytajcie o szczegóły. Im szybciej to zrobicie, tym lepiej. Pamiętajcie, żeby wybrać taki termin, kiedy Ojciec Święty nie wyjeżdża na żadną pielgrzymkę. Z oczywistych względów nie spotkacie go, jeśli w tym czasie będzie przebywał za granicą. Ustalcie termin wspólnie z niesamowicie życzliwymi polskimi księżmi i poproście o wpisanie was na listę.

Formalności

Jedyną formalnością, jaką musicie się zająć, jest zeskanowanie i wysłanie mailem do polskiej parafii zaświadczenia o zawarciu małżeństwa, które dostajecie w kościele od razu po ślubie. To potwierdzenie tego, że oficjalnie jesteście mężem i żoną. Upewnijcie się, że mail doszedł i wasza obecność na placu św. Piotra została potwierdzona.

W strojach ślubnych na plac św. Piotra

Kiedy już załatwicie formalności, pamiętajcie, żeby zabrać do Rzymu wasze stroje ślubne. Panna młoda powinna być w białej sukni, a pan młody w garniturze. Jeśli będziecie spacerować w takich ubraniach po stolicy Włoch, możecie być pewni, że zewsząd będą spływać do was gratulacje i miłe gesty czy chociażby spojrzenia.

Audiencja u papieża

Audiencje generalne odbywają się w środy, zazwyczaj o godz. 10.00. Na Placu Świętego Piotra będziecie musieli być jednak kilka godzin wcześniej, aby odstać co swoje w kolejce. Następnie odpowiednie osoby zajmujące się organizacją audiencji z pewnością szybko was wychwycą i przekierują do specjalnego sektora, bardzo blisko Ojca Świętego. Papież wygłasza krótką katechezę, która jest tłumaczona na kilka języków. Na koniec udziela błogosławieństwa. I wtedy przychodzi najważniejszy moment dla was. Będziecie poproszeni o ustawienie się w rzędach przy barierce. Papież podejdzie do nowożeńców – będzie można się z nim przywitać, porozmawiać, a nawet zrobić sobie zdjęcie. Towarzyszy mu dwóch fotografów, więc gdybyście chcieli kupić dodatkowe zdjęcia, to jest taka możliwość. Jedni mają więcej szczęścia i stoją bliżej papieża, inni niestety trochę dalej. Wszystko zależy również od tego, jak wiele par uczestniczy w audiencji. Niezależnie od tego, jest to z pewnością emocjonujące wydarzenie, które pamięta się do końca życia.

Nam z żoną udało się podać papieżowi ręce, a później zrobić selfie z niewielkiej odległości. Nie to jest jednak najważniejsze. Cieszymy się, że mogliśmy po prostu uczestniczyć w audiencji. Watykan to wyjątkowe miejsce i jeśli tylko, jako świeżo upieczeni małżonkowie, macie możliwość polecenia waszego życia Bogu właśnie w tym miejscu i to w towarzystwie Ojca Świętego, to nie wahajcie się ani chwili!

Zobacz także
Wasze komentarze