fot. pixabay

Specjalne Daromaty na największych dworcach – możesz wesprzeć potrzebujących w Syrii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na największych dworcach kolejowych w Polsce zostaną uruchomione specjalne daromaty, które będą przyjmowały datki ofiarowane za pomocą kart płatniczych. Z zebranych pieniędzy zostanie sfinansowanych 12 piekarń w Syrii – poinformował w środę dyrektor stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz prof. Waldemar Cisło.

Zbiórka poprzez daromaty w ramach kampanii „Chleb dla Syrii” rozpoczęła się w środę popielcową na warszawskim Dworcu Centralnym. Pierwszych wpłat dokonali prezes PKP SA Krzysztof Mamiński i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

„Dlaczego Syria? W Syrii mamy od dziewięciu lat wojnę, w Syrii połowa społeczeństwa, czyli 13 mln osób wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, w Syrii mamy głód, w Syrii mamy 80-proc. bezrobocie, w Syrii więcej osób umiera z chłodu, braku dostępu do szpitali niż od bomb” – powiedział ksiądz Cisło.

Duchowny zapytany dlaczego stowarzyszenie instaluje daromaty z możliwością wpłaty kartą, powiedział, że „dzisiejszy świat nie stoi w miejscu i trzeba iść z duchem czasu”.

>>> Syria: ludzie przychodzą do kościoła wypłakać się i krzyczeć o pomoc

Ksiądz powiedział, że z zebranych pieniędzy stowarzyszenie zamierza uruchomić 12 piekarń, co da pracę 210 rodzinom i chleb dla 500 tys. osób. Dodał, że kampania potrwa przez cały Wielki Post. „Cel zbiórki będzie się zmieniał, te kampanie będą nosić coraz to inny charakter” – powiedział.

Obecny na konferencji z okazji uruchomienia pierwszego daromatu wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski zadeklarował, że polska infrastruktura, w tym między innymi kolejowa, jest otwarta na współpracę ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi, które chcą pomagać potrzebującym.

>>> Syria: ojciec znalazł sposób, by jego córeczka nie bała się spadających bomb [WIDEO]

„Już ponad 14 mln zł z naszych podatków trafiło na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, rodzin w Syrii. Polacy wspierają również mieszkańców Syrii poprzez organizacje pozarządowe. (…) Ksiądz prof. Waldemar Cisło jest symbolem humanitarnej pomocy, która niosą organizacje pozarządowe, za nim idą pozostałe organizacje pozarządowe” – powiedział Kowalski.

Z kolei prezes PKP SA Krzysztof Mamiński zapowiedział, że daromaty będą sukcesywnie instalowane na kolejnych dworcach m.in. w Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

„Dworzec Centralny to 15 mln pasażerów w skali roku, jeżeli każdy przekazałby choćby złotówkę, to w sumie będą to ogromnie pieniądze przekazane na pomoc dla potrzebujących” – dodał.

Prezes PKP SA poinformował też, że daromaty pozostaną na dworcach na stałe.(PAP)

Zobacz także
Wasze komentarze