Śpiwory dla syryjskich uchodźców od polskiego MSZ

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Śpiwory dla 200 rodzin syryjskich uchodźców przebywającym w Libanie zakupi w grudniu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W projekcie chroniącym migrantów przed zimą podopieczni Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej otrzymają również kupony żywieniowe oraz olej opałowy do dogrzewania pomieszczeń.

Na pomoc syryjskim uchodźcom w przetrwaniu zimy polskie MSZ przekaże 30 tys. dolarów. Środki trafią do rodzin z graniczącego z Syrią libańskiego regionu Akkar. Jak mówi w rozmowie z KAI Wojciech Wilk, prezes PCPM, przekazane przez ministerstwo środki przeznaczone będą na pomoc organizowaną podczas miesięcy zimowych, kiedy to temperatury w tym regionie Libanu spadają do -5 st. Celcjusza, a w górach pojawia się śnieg.

PCPM podczas miesięcy zimowych zapewnia podopiecznym piece i olej opałowy. W tym roku organizacja ze środków Polskiej Pomocy zapewniła dach nad głową 2070 syryjskim rodzinom, objęła pomocą medyczną 2 tys. uchodźców, przeszkoliła również w zakresie ochrony przeciwpożarowej mieszkańców 20 obozowisk namiotowych. W tym tygodniu w Birze otwarte zostanie centrum szkoleń zawodowych, które pozwoli młodym migrantom zdobyć nowe umiejętności i znaleźć pracę.

Organizacja realizuje na terenie Libanu największy polski projekt pomocy syryjskim uchodźcom. Na jego realizację ministerstwo spraw zagranicznych przekazało w latach 2016-2017 12 mln złotych.

Według danych ONZ od początku wojny w Syrii kraj opuściło 5 mln uchodźców. Większość z nich wyemigrowała do Turcji, Libanu i Jordanii. W Libanie uchodźcy (syryjscy i palestyńscy) stanowią blisko 1/3 całej populacji. Aż 70 proc. Syryjczyków w Libanie żyje w ubóstwie, w tym 53 proc. w skrajnym ubóstwie.

Fot. Lukas Plewnia, flickr.com

Śpiwory dla syryjskich uchodźców od polskiego MSZ
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze