Kraków, 13.12.2016. Iluminacja na Tauron Arenie w Krakowie, 13 bm. Okolicznoœciowe oœwietlenie przygotowane zosta³o przez IPN w ramach obchodów 35. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. (mr) PAP/Jacek Bednarczyk

Polska: 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przypada dziś 35. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To okazja do modlitwy za ofiary reżimu komunistycznego i represjonowanych, uczczenia bohaterów tamtych czasów, ale także zanoszenia do Boga próśb za Ojczyznę i jej „dziś”.

13 grudnia obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W kraju trwają modlitwy za ofiary i osoby represjonowane w tamtym czasie. Polacy uczestniczą w Mszach, składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed 35 lat.

Bp Henryk Tomasik podkreślił, że stan wojenny to ostrzeżenie: „Jak daleko mogą prowadzić podziały? I tu prośba do polityków, aby nie służyli podziałom. Polityka jest roztropną troską o dobro wspólne. Zakłada ono współpracę i poszukiwanie rozwiązań. To coś przeciwnego jest podziałom. To wielka prośba do polityków, aby szukali rozwiązań w zgodzie, z zachowaniem kultury” – powiedział ordynariusz radomski. 

Modlitwom towarzyszą także inicjatywy historyczno-kulturalne, jak pokazy filmów dokumentalnych, wieczory poezji czy koncerty piosenki poetyckiej. 

Polska: 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze