Spotkanie największej na świecie ekumenicznej organizacji
Zebranie Naczelnego Komitetu Światowej Rady Kościołów, odbywające się w dniach 21-27 czerwca w Genewie, rozpoczęło obchody 75-lecia istnienia tej największej ekumenicznej organizacji, zrzeszającej obecnie 352 Kościoły i wspólnoty kościelne protestanckie, anglikańskie, prawosławne i starokatolickie w ponad 110 krajach. Reprezentują one około 580 milionów chrześcijan na całym świecie.
Podczas nabożeństwa ekumenicznego w kaplicy genewskiej siedziby ŚRK 21 czerwca prawosławny patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola podkreślił, że w świecie, w którym podziały rodzą się codziennie w rodzinie ludzkiej, tym pilniejsze jest zadanie ŚRK, jakim jest poszukiwanie jedności w Chrystusie.
W swoim kazaniu patriarcha ekumeniczny wskazał, że rosyjska inwazja na Ukrainę w 2022 roku zadała głęboką ranę światowemu prawosławiu. Podziękował ŚRK za wsparcie okazywane Ukrainie i jej mieszkańcom i dodał, że wszyscy powinni modlić się o „szybkie i sprawiedliwe” zakończenie wojny. Wezwał również do ponownego zobowiązania się do bezinteresownej i empatycznej miłości do siebie nawzajem i do ośmiu miliardów bliźnich na świecie, „ponieważ bez takiej miłości nasze międzychrześcijańskie świadectwo nigdy nie zostanie potraktowane poważnie przez świat, a być może nawet przez nasze własne wspólnoty”.
>>> Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów gościem patriarchy Bartłomieja
Naczelny Komitet ŚRK zwykle zbiera się co dwa lata. Jest on naczelną władzą tej organizacji pomiędzy jej zgromadzeniami ogólnymi. Obchody jubileuszowe ŚRK potrwają do grudnia. Skupione będą na wspieraniu zrozumienia i współpracy między chrześcijanami na całym świecie. Będą też „krokiem ku przyszłości, stanowiącym okazję do dzielenia się tym, co ŚRK oferuje duchowo jako organizacja przyszłym pokoleniom”. Mają również na celu zainspirowanie młodszych pokoleń do zaangażowania się w ruch ekumeniczny; podnoszenie świadomości aktualnych wyzwań i kluczowych przykładów przeszłych działań, które odnoszą się do obecnych wyzwań; a także inspirować Kościoły członkowskie i szerszą wspólnotę do dzielenia się swoją perspektywą „ekumenicznej podróży”.
Obchody 75. rocznicy pomogą światu dostrzec ŚRK jako platformę, która łączy chrześcijan nawet w bardzo trudnych czasach, pomagając chrześcijanom w różnych sytuacjach spojrzeć na świat z perspektywy innych, okazując sobie nawzajem współczucie oraz budowanie zaufania jako istotną część drogi ekumenicznej, deklarują władze tej ekumenicznej organizacji.
Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK, jednak w obradach uczestniczą od 1961 roku jego obserwatorzy. W 1965 roku została powołana wspólna grupa robocza między Stolicą Apostolską a ŚRK. Katoliccy teologowie są pełnoprawnymi członkami ważnych komisji Światowej Rady Kościołów, takich jak Wiara i Ustrój oraz Misja Światowa i Ewangelizacja.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |