fot. EPA/MIGUEL A. LOPES

Spotkanie premiera Ukrainy z przewodniczącym CCEE

W poniedziałek 18 lipca w Kijowie odbyło się spotkanie premiera Ukrainy Denysa Szmyhala z przewodniczącym Rady Konferencji Biskupów Episkopatów Europy (CCEE) arcybiskupem Gintarasem Grušasem. Brał w nim także udział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk. Spotkanie odbyło się na prośbę strony greckokatolickiej.

Podczas spotkania premier Ukrainy podziękował arcybiskupowi Grušasowi za wizytę na Ukrainie. Jego zdaniem takie wizyty są ważnym znakiem wsparcia i solidarności z Ukrainą, zwłaszcza jeśli chodzi o episkopaty Europy i o wszystkich członków Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Premier Szmyhal szczególnie podziękował całemu narodowi litewskiemu i katolikom Litwy za wsparcie dla Ukrainy.

Moc modlitwy

Zwrócił również uwagę na ważną rolę Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w służbie narodowi ukraińskiemu cierpiącemu w wyniku wojny.

„Ta służba jest wieloaspektowa, niezwykle ważna dla ratowania życia i okazania bliskości tym, którzy najbardziej ucierpieli w tej wojnie” – podkreślił Denys Szmyhal.

Podziękował przewodniczącemu CCEE za solidarność wyrażaną przez Radę w różnych przemówieniach i orędziach. Premier podkreślił, że dziś bardzo ważne jest, aby katolicy w Europie i na świecie znali prawdę o tym, co dzieje się na Ukrainie.

>>> Ranni żołnierze ukraińscy przyjechali do Polski na leczenie

Ze swojej strony arcybiskup Grušas zapewnił, że katolicy Europy modlą się za Ukrainę i ta modlitwa jednoczy wszystkich biskupów na całym świecie, ponieważ wspólnota CCEE obejmuje nie tylko katolików Unii Europejskiej, ale także innych krajów, zwłaszcza postsowieckich

„Modlitwa z jednej strony jest przejawem solidarności, a z drugiej jest jednym ze sposobów wspierania i rozbudzania wrażliwości katolików w Europie na tragedię, która dzieje się na terytorium Ukrainy” – powiedział hierarcha.

Trwa wojna na wyniszczenie

Zauważył, że w życiu często trzeba walczyć ze znużeniem. Według niego, Ukraina zmaga się dziś z takim znużeniem, ponieważ trwa wojna na wyniszczenie. Przewodniczący CCEE wyraził ubolewanie, że takie wyczerpanie dotyka także Europy i już teraz widzimy, że temat wojny zaczyna znikać z głównych łamów różnych publikacji prasowych.

– Dlatego troska o Ukrainę i solidarność z waszym narodem wspiera się modlitwą, szerzeniem prawdy o wojnie na Ukrainie – stwierdził metropolita wileński.

Ponadto rozmawiano także o przyjmowaniu i wsparciu migrantów przymusowych, pomocy humanitarnej, jaką różne struktury Kościoła katolickiego udzielają Ukrainie. Szczególne miejsce zajmuje wśród tych struktur Caritas Europa. 19 lipca podpisano w Kijowie historyczne porozumienie pomiędzy Caritas Litwy, Caritas Ukrainy i Caritas-Spes. W ten sposób katolicy w Europie starają się wesprzeć Ukrainę nie tylko modląc się i głosząc prawdę o Ukrainie, ale także poprzez konkretną pomocą humanitarną.

>>> Iloma dziećmi z Ukrainy opiekuje się Watykan?

W rozmowie poruszono także rolę kapelanów wojskowych, ponieważ abp Grušas jest biskupem polowym, który kieruje ordynariatem wojskowym na Litwie. W rozmowie nie pominięto największych wyzwań, na które Ukraina będzie musiała odpowiedzieć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w okresie jesienno-zimowym. Zwrócono również uwagę na znaczenie pracy nad konkordatem między Ukrainą a Stolicą Apostolską, w którym wiele spraw, w tym duszpasterstwo wojskowe, można rozwiązać na poziomie prawa międzynarodowego.

Na koniec omówiono wspólne prace nad zapewnieniem, aby wizyta Ojca Świętego Franciszka, bardzo ważna dla Ukrainy, doszła do skutku. Arcybiskup Grušas wyraził nadzieję, że po wizycie w Kanadzie papież będzie miał siłę i zdrowie, aby udać się z historyczną wizytę na Ukrainę.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze