Spotkanie Rau – Ławrow w Moskwie
– Polska liczy na zaangażowanie i wkład Rosji w zaproponowaną przez Warszawę inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego – powiedział we wtorek szef MSZ RP Zbigniew Rau po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
– Kluczowym tematem rozmów dla mnie, jako dla przewodniczącego OBWE, był stan bezpieczeństwa europejskiego, które znajduje się w głębokim kryzysie – powiedział Rau na wspólnej konferencji prasowej z Ławrowem po rozmowach w Moskwie.
Jak wskazał, „sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją”.
Bezpieczeństwo w Europie
– Polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie – podkreślił minister. – W tym duchu zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego – dodał. – Przedstawiłem panu ministrowi Ławrowowi logikę tego projektu, traktowanego priorytetowo przez polskie przewodnictwo – przekazał.
Jak wyjaśnił celem tej propozycji „jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE”. „Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami” – wskazał Rau.
– Liczymy na zaangażowanie strony rosyjskiej w ten projekt i jej merytoryczny wkład – podkreślał szef polskiego MSZ.
>>> Szef polskiej dyplomacji i kanclerz Niemiec z wizytą w Moskwie
Wspólny dialog
Zbigniew Rau zaznaczył, że polska inicjatywa pojawiła się nie tylko jako odpowiedź na obecne napięcia międzynarodowe, ale także na postulaty przedstawiane przez Rosję. Chodzi m.in. o dyskusję na temat interpretacji zasady niepodzielności bezpieczeństwa – wskazał minister.
Polska – przypomniał – proponuje powołanie „nieformalnej platformy do otwartej politycznej dyskusji oraz współpracy państw OBWE”, pozwalającej na omawianie propozycji o mechanizmach zapobiegania sytuacjom kryzysowym, takim jak obecna.
„Dialog to najlepszy sposób załatwiania spraw trudnych. Mam ogromną nadzieję, że Rosja podziela ten punkt widzenia. Jedynym wyjściem z obecnego kryzysu jest dyplomacja” – zaznaczył Rau. Wyraził przekonanie, że OBWE, w której zasiadają wszystkie państwa regionu, może znaleźć zastosowanie w wysiłkach na rzecz obrony pokoju w Europie.
Konflikt na Ukrainie
Rau relacjonował, że rozmowa z Ławrowem dotyczyła większości z punktów agendy OBWE, w tym konfliktu na i wokół Ukrainy. „Z punktu widzenia zaangażowania OBWE kluczowe są rozmowy w ramach trójstronnej grupy kontaktowej. Jako przewodnictwo jesteśmy gotowi we wszystkim wspierać ten format, w jego wysiłkach mających na celu przełamanie obecnej patowej sytuacji” – zapewnił.
Dodał, że w tym kontekście bardzo istotną rolę pełni misja monitoringowa OBWE na Ukrainie, która – jak podkreślił – jest jedyną formą obecności międzynarodowej w sferze konfliktu. „Liczymy na przedłużenie mandatu misji i zapewnienie możliwości jej pełnej implementacji” – powiedział Rau.
Mamy świadomość powagi wyzwań stojących przed nami w najbliższym czasie. Jako przewodniczący OBWE chcę podkreślić z całą mocą, że zamierzamy kontynuować nasze wysiłki mające na celu doprowadzenie do jak najszybszej i pokojowej deeskalacji. Nie mamy jednak złudzeń – dotrzymanie podjętych zobowiązań i trwałe zakończenie tego kryzysu będzie wymagało ducha kompromisu, woli politycznej i konstruktywnego zaangażowania wszystkich stron – ocenił szef MSZ.
>>> Kolejne kraje wzywają swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy
Stanowisko Rosji
Ławrow powiedział, że inicjatywa przedstawiona przez polskie przewodnictwo w OBWE, o której rozmawiał z Rau jest „interesująca, dlatego że pokazuje zrozumienie istniejących problemów i chęć działań na rzecz usuwania tych problemów z agendy” międzynarodowej. Zaznaczył jednak, że dla Moskwy obecnie kluczowy jest dialog z USA i NATO.
Szef MSZ Rosji oświadczył, że należy zapewnić „obiektywność monitorowania sytuacji” przez misję OBWE na Ukrainie i Moskwa oczekuje od władz misji „konstruktywnej współpracy z władzami Doniecka i Ługańska”.
Ławrow powtórzył też stanowisko Rosji, której zdaniem władze w Kijowie powinny podjąć rozmowy z separatystami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |