Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i Siergiej Ławrow, fot. EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY

Spotkanie Rau – Ławrow w Moskwie

Polska liczy na zaangażowanie i wkład Rosji w zaproponowaną przez Warszawę inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego – powiedział we wtorek szef MSZ RP Zbigniew Rau po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

– Kluczowym tematem rozmów dla mnie, jako dla przewodniczącego OBWE, był stan bezpieczeństwa europejskiego, które znajduje się w głębokim kryzysie – powiedział Rau na wspólnej konferencji prasowej z Ławrowem po rozmowach w Moskwie.

Jak wskazał, „sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją”.

Bezpieczeństwo w Europie

– Polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie – podkreślił minister. – W tym duchu zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego – dodał. – Przedstawiłem panu ministrowi Ławrowowi logikę tego projektu, traktowanego priorytetowo przez polskie przewodnictwo – przekazał.

Jak wyjaśnił celem tej propozycji „jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE”. „Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami” – wskazał Rau.

– Liczymy na zaangażowanie strony rosyjskiej w ten projekt i jej merytoryczny wkład – podkreślał szef polskiego MSZ.

>>> Szef polskiej dyplomacji i kanclerz Niemiec z wizytą w Moskwie

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, fot. EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY

Wspólny dialog

Zbigniew Rau zaznaczył, że polska inicjatywa pojawiła się nie tylko jako odpowiedź na obecne napięcia międzynarodowe, ale także na postulaty przedstawiane przez Rosję. Chodzi m.in. o dyskusję na temat interpretacji zasady niepodzielności bezpieczeństwa – wskazał minister.

Polska – przypomniał – proponuje powołanie „nieformalnej platformy do otwartej politycznej dyskusji oraz współpracy państw OBWE”, pozwalającej na omawianie propozycji o mechanizmach zapobiegania sytuacjom kryzysowym, takim jak obecna.

„Dialog to najlepszy sposób załatwiania spraw trudnych. Mam ogromną nadzieję, że Rosja podziela ten punkt widzenia. Jedynym wyjściem z obecnego kryzysu jest dyplomacja” – zaznaczył Rau. Wyraził przekonanie, że OBWE, w której zasiadają wszystkie państwa regionu, może znaleźć zastosowanie w wysiłkach na rzecz obrony pokoju w Europie.

>>> Przewodniczący KEP do biskupów prawosławnych i katolickich Rosji i Ukrainy: połączmy duchowy wysiłek

Obraz satelitarny przedstawia grupę bojową rosyjskiego wojska przy granicy z Ukrainą, fot. EPA/MAXAR TECHNOLOGIES

Konflikt na Ukrainie

Rau relacjonował, że rozmowa z Ławrowem dotyczyła większości z punktów agendy OBWE, w tym konfliktu na i wokół Ukrainy. „Z punktu widzenia zaangażowania OBWE kluczowe są rozmowy w ramach trójstronnej grupy kontaktowej. Jako przewodnictwo jesteśmy gotowi we wszystkim wspierać ten format, w jego wysiłkach mających na celu przełamanie obecnej patowej sytuacji” – zapewnił.

Dodał, że w tym kontekście bardzo istotną rolę pełni misja monitoringowa OBWE na Ukrainie, która – jak podkreślił – jest jedyną formą obecności międzynarodowej w sferze konfliktu. „Liczymy na przedłużenie mandatu misji i zapewnienie możliwości jej pełnej implementacji” – powiedział Rau.

Mamy świadomość powagi wyzwań stojących przed nami w najbliższym czasie. Jako przewodniczący OBWE chcę podkreślić z całą mocą, że zamierzamy kontynuować nasze wysiłki mające na celu doprowadzenie do jak najszybszej i pokojowej deeskalacji. Nie mamy jednak złudzeń – dotrzymanie podjętych zobowiązań i trwałe zakończenie tego kryzysu będzie wymagało ducha kompromisu, woli politycznej i konstruktywnego zaangażowania wszystkich stron – ocenił szef MSZ.

>>> Kolejne kraje wzywają swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i Siergiej Ławrow, fot. EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY

Stanowisko Rosji

Ławrow powiedział, że inicjatywa przedstawiona przez polskie przewodnictwo w OBWE, o której rozmawiał z Rau jest „interesująca, dlatego że pokazuje zrozumienie istniejących problemów i chęć działań na rzecz usuwania tych problemów z agendy” międzynarodowej. Zaznaczył jednak, że dla Moskwy obecnie kluczowy jest dialog z USA i NATO.

Szef MSZ Rosji oświadczył, że należy zapewnić „obiektywność monitorowania sytuacji” przez misję OBWE na Ukrainie i Moskwa oczekuje od władz misji „konstruktywnej współpracy z władzami Doniecka i Ługańska”.

Ławrow powtórzył też stanowisko Rosji, której zdaniem władze w Kijowie powinny podjąć rozmowy z separatystami.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze