Fot. Pixabay/Schwoaze

Spotkanie w ogrodzie tematem udziału Stolicy Apostolskiej w 18. Biennale Architektury w Wenecji

Pod hasłem „Przyjaźń społeczna: spotykanie się w ogrodzie” będzie działał pawilon Stolicy Apostolskiej w czasie 18. Biennale Architektury, które od 20 maja do 26 listopada obędzie się w Wenecji. Wystawa watykańska znajdzie się w tamtejszych ogrodach i budynku opactwa benedyktynów San Giorgio Maggiore, gdzie powstały miejsca kontemplacji i spotkania, powiedział dziennikarzom 18 kwietnia w Watykanie kurator watykańskiego projektu włoski architekt Roberto Cremascoli. Wcześniej ideowe założenia pawilonu i udziału Stolicy Apostolskiej w tym wydarzeniu przedstawił prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji kard. José Tolentino Calaça de Mendonça.

Zauważył on, że Stolica Apostolska powraca na Biennale w roku 10. rocznicy wyboru Franciszka, co otwiera ważne możliwości dialogu: ukazania, jak niektóre główne linie tego pontyfikatu mogą być kluczem dialogu ze współczesną architekturą i jak zbiegają się one w wizję, która podejmuje ryzyko myślenia o różnej przyszłości. jednoczą się w wizji lepszej przyszłości. Podkreślił, że w swoich encyklikach Franciszek opowiada się za kulturą spotkania, a także za bardziej sprawiedliwą przyszłością.

R. Cremacoli również nawiązał do 10-lecia pontyfikatu obecnego papieża, podkreślając, że stanowiło to inspirację do kształtu pawilonu watykańskiego wraz z encyklikami „Laudato si” z 2015 roku na temat środowiska naturalnego oraz „Fratelli tutti” z 2020 roku o pokoju i sprawiedliwości, a więc dotyczącymi pojęć „całościowej ekologii” oraz „przyjaźni społecznej”.

>>> Kurs Animatorów Laudato si’ – Zadbajmy razem o świat, który podarował nam Bóg!

San Giorgio Maggiore, fot. Wikimedia commons/Wolfgang Moroder

Mówca zaznaczył, że ogród benedyktyńskiego opactwa otrzymał nowy wystrój, a odwiedzający go będą mogli przejść wokół warzywnika, kurnika oraz urządzonych na nowo stref odpoczynku. Dodał, że przy budowie pawilonu wykorzystano materiały z recyklingu. Ogród ma umożliwić zarówno spotkanie, jak i refleksję oraz stać się „miejscem przerwy i ciszy”. W salach wystawowych opactwa można również zobaczyć instalację „O Encontro” portugalskiego architekta Álvaro Sizy.

>>> Watykan sprzeciwia się edukacji proponowanej przez ONZ

Hasłem przewodnim 18. Międzynarodowego Biennale Architektury jest „Il laboratorio del Futuro” (Laboratorium przyszłości). Podobnie jak jego odpowiednik w dziedzinie sztuki, to światowe spotkanie w Wenecji uchodzi za jedną z najważniejszych wystaw międzynarodowych. Stolica Apostolska po raz pierwszy uczestniczyła w Biennale Architektury w 2018 roku z projektem „Kaplice Watykańskie”: na dwuhektarowej działce na wyspie San Giorgio Maggiore zostało wówczas wystawionych 10 kaplic autorstwa znanych architektów, takich jak Norman Foster, Eduardo Souto de Moura i Terunobu Fujimori. W 2021 Watykan w tym wydarzeniu nie wziął udziału,

Obecny kurator ekspozycji watykańskiej Roberto Cremascoli był w gronie przygotowujących pawilon Portugalii na Biennale Architektury w 2016 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze