Pomnik prymasa przed warszawskim kościołem Wizytek, fot. Wikipedia

Sprawdź, jak możesz przygotować się na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Musimy zacząć się przygotowywać do przeżycia tej uroczystości, jeszcze bliższego przypomnienia sobie i poznania osoby kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział kard. Kazimierz Nycz na briefingu, na którym ogłoszono datę i miejsce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

– To jest potrzebne, żeby go poznać, naśladować i przez jego wstawiennictwo modlić się do Pana Boga. I to mamy do zrobienia wszyscy, tj. wszystkie diecezje w Polsce, ponieważ kard. Wyszyński był prymasem Polski – podkre­ślił kard. Nycz.

Fot. Wikipedia

Od Warmii po Bieszczady

Zaznaczył, że są diecezje szczególnie bliskie kard. Wyszyńskiemu, jak: Warszawa, Łowicz, Gniezno, Łomża, a są także miejsca, z którymi był związany na dobre i złe, tj. Stoczek Warmiński, Komańcza w Bieszczadach. – To są te miejsca, które warto poznać w przededniu beatyfikacji, a w ten sposób zbliżyć się do osoby kard. Wyszyńskiego – dodał kard. Nycz.

>>> Znamy już oficjalną datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego!

Modlitwa i wiedza

Kard. Nycz poinformował, że od listopada zostaną podjęte dwie inicjatywy, które mają przybliżyć osobę kard. Wyszyńskiego: jedna natury popularno-naukowej, przybliżająca nauczanie kard. Wyszyńskiego, a druga bardziej modlitewna. W każdy trzeci czwartek miesiąca w Domu Arcybiskupów Warszawskich o godz. 17.00 będzie organizowana konferencja „Myśląc z Wyszyńskim”. Nawiązując do tematu konferencji, metropolita warszawski powiedział: „Chcemy się zmobilizować nie tylko, żeby opowiedzieć historię Wyszyńskiego, ale żeby pokazać aktualność jego nauczania”. 28 dnia każdego miesiąca, czyli w dniu śmierci kard. Wyszyńskiego (28 maja 1981 r.), w katedrze warszawskiej będzie odprawiana msza św., do której sprawowania będą zapraszani biskupi z różnych diecezji. Po każdej mszy św. będzie półgodzinny wykład o kard. Wyszyńskim.

Logo

W Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano też logo beatyfikacyjne. Zostało ono wypracowane przez zespół kreatywny portalu Stacja7, a wykonała je grafik Agnieszka Kozioł. Logo przedstawia mały krzyż otoczony złotą aureolą i faksymile podpisu prymasa Wyszyńskiego.

fot. archwwa.pl

– W tym znaku krzyża wyraża się cała jego droga życiowa, cierpienie i śmierć. Złota aureola jest natomiast symbolem zmartwychwstania i świętości – powiedziała Kozioł. Dodała, że celowo został wykorzystany w logo odręczny podpis Prymasa Tysiąclecia, którym sygnował podpisywane przez siebie dokumenty. Założeniem projektu było połączenie nowoczesności z rysem postaci kard. Stefana Wyszyńskiego. – Chcieliśmy, aby logo cechowała prostota i elegancja – podkreśliła.

Zdjęcie: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, fot. Paweł Supernak, PAP

Kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na pl. Piłsudskiego. Jego beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu – poinformował w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz. 3 października papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Wcześniej też informowano, że niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.

Ksiądz Prymas Wyszyński. Beatyfikacja - kiedy i gdzie? Modlono się o to na Jasnej Górze.

Fot. Wikipedia

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu br. komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze