Fot. Piotrekwas, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16708687

Staniątki: mniszki uprawiają i sprzedają pomidory

Benedyktynki ze Staniątek oferują możliwość zakupu pomidorów, które charakteryzuje słodki smak i brak chemii w uprawie. Taka forma kwesty ma wspomóc zbiórkę funduszy na remont i funkcjonowanie zabytkowego opactwa.

– Czerwony kolor, słodki smak, brak chemii a jedynie naturalny nawóz – to wyznaczniki pomidorów z naszego opactwa, których uprawa jest w pełni ekologiczna – zachwalają mniszki na swojej stronie internetowej.

>>> Mniszka benedyktynka: modlitwa to nie ubezpieczenie na życie

Najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce

Jak dodaje matka kseni, Stefania Polkowska, w tym roku zostało posadzonych ponad 1500 krzaków pomidora z gatunku boderina.

– Zbiory są już dostępne. Pomidory można nabywać w opactwie w Staniątkach oraz w naszym sklepiku w opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – informuje.

Informacje i zamówienia można składać telefonicznie lub mailowo. W czasie pandemii benedyktynki ze Staniątek utraciły wiele możliwości zarobku, co sprawiło trudności w utrzymaniu klasztoru. Więcej informacji na temat klasztoru można znaleźć na ich stronie internetowej.

Fot. Felis domestica, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10860257

Klasztor mniszek w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach stało pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze