fot. EPA/PIYAL ADHIKARY

Stany Zjednoczone kupią pół miliarda szczepionek dla biedniejszych krajów

USA kupią 500 mln dawek szczepionki Pfizer na Covid-19 i przekażą je 92 biedniejszym krajom i Unii Afrykańskiej za pośrednictwem mechanizmu COVAX. 200 mln szczepionek ma zostać dostarczonych w tym roku, a 300 mln w pierwszej połowie 2022 r.

Prezydent USA ogłosił tę informację przed szczytem państw G7 w Wielkiej Brytanii – napisał dziennik „Washington Post”. Biden przyleciał do Londynu w środę wieczorem. Szczyt G7 potrwa do niedzieli. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Biden zaangażował się w dzielenie się szczepionkami, gdyż „leży to w interesie zdrowia publicznego i strategicznych interesów USA”. Ma to na celu pokazanie, że „kraje demokratyczne są w stanie najlepiej dostarczać rozwiązania dla ludzi na całym świecie” – dodał.

Szczyt G7 w brytyjskiej Kornwalii, na pierwszym planie prezydent USA i premier Wlk. Brytanii, fot. EPA/PHIL NOBLE

COVAX to program mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się, kierowany wspólnie przez Gavi – Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Francja też pomoże

W ciągu ostatnich siedmiu dni wstrzyknięto zaledwie 15 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca. Władze medyczne obawiają się, że miliony dawek tego preparatu nie zostaną wykorzystane we Francji, dlatego też planują duże dostawy szczepionek do krajów Afryki. Prezydent Emmanuel Macron mówił w maju rodakom, że trzeba „kontynuować szczepienie” preparatami AstraZeneki, „bo pomoże nam to wyjść z kryzysu”. Miesiąc później liczba wstrzyknięć pierwszej dawki szczepionki tej firmy jest jednak mała. Od lutego do Francji dostarczono 8,1 mln dawek AstraZeneki. Do dziś w magazynach pozostaje około 2,6 mln dawek tego preparatu.

>>> 239 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 47 osób z COVID-19

fot. EPA/Secom


Pod koniec kwietnia sondaż Elabe dla stacji BFMTV wskazał, że AstraZenece ufa tylko 31% respondentów. Niewykorzystane dawki szczepionek być może zostaną wysłane do innych krajów, w szczególności w ramach programu Covax, globalnego mechanizmu dostarczania szczepionek do krajów ubogich. „Do końca tygodnia przekażemy ponad 800 tys. dawek AstraZeneki krajom afrykańskim” – podaje źródło rządowe. Na koniec czerwca będzie to 1,5 mln dawek, które zostaną dostarczane np. do Senegalu i Mauretanii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze