Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W najbliższy piątek rozpocznie się w Starym Sączu Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci MUNDI. Na festiwal nadesłano 33 filmy z Ukrainy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, USA, Meksyku i cztery produkcje z Polski.

Pokazy festiwalowe poprzedzi prezentacja największej religijnej produkcji filmowej dla dzieci w Europie – Animacji o Fatimie realizowanej przez PLATIGE. Prezentacji dokona reżyser filmu Bartek Kik. W czasie gali otwarcia festiwalu odbędzie się również panel dyskusyjny prowadzony przez ks. Marka Lisa reprezentującego SIGNIS EUROPE i SIGNIS POLAND, zasiadającego w jury festiwalu w Cannes. Jurorzy festiwalu MUNDI będą dyskutować nad tym, czy w Polsce potrzebne są religijne filmy dla dzieci.

W trakcie pokazów festiwalowych zarówno animacje, jak i filmy fabularne będzie oceniało sześcioosobowe jury. Obok profesjonalnego jury filmy oceniać będzie jury dziecięce, złożone z dziewcząt i chłopców w wieku od 7 do 15 lat, które również przyzna swoją nagrodę. Specjalne wyróżnienie oraz promocję na łamach swoich czasopism przyznają również redakcje katolickich czasopism dla dzieci.

Festiwalowi będą towarzyszyły warsztaty animacji filmowej prowadzone w Parku Technologicznym MMC Brainville w Nowym Sączu przez pracowników Brainville oraz Jana Barcickiego ze Szkoły Animacji Dremagine z Warszawy oraz warsztaty plastyczne prowadzone przez artystę malarza Wacława Jagielskiego. Na zakończenie festiwalu planowane są plenerowe projekcje filmów przy ołtarzu papieskim w Starym Saczu. W niedzielę 13.08 o godz. 19.00 zostanie wyemitowany film „Fatima”, a w poniedziałek 14.08 o tej samej porze film o św. Kindze z serii „Aureola”i „Reksio” prezentowany przez Muzeum Dobranocek z Rzeszowa.

Organizatorem Festiwalu jest PROMYCZEK – Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej, a partnerami są: Urząd Miasta i Gminy w Starym Sączu, MMC Brainwille, Studio Miniatur Filmowych z Warszawy, Szkoła Animacji DREMAGINE z Warszawy, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania OPOKA i Klasztor sióstr klarysek ze Starego Sącza.

Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze