Staże w sektorze kosmicznym dla ośmiu absolwentów kierunków technicznych

Ośmiu absolwentów kierunków technicznych wygrało staże w liczących się w Polsce firmach i instytucjach z sektora technologii kosmicznych. Nagrody laureatom pierwszej edycji programu „Rozwój kadr sektora kosmicznego” wręczył w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Program „Rozwój kadr sektora kosmicznego” to inicjatywa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej branży kosmicznej na wykwalifikowaną kadrę inżynierską i wpisuje się w założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.

Do pierwszej edycji konkursu stażowego zgłosiło się 39 osób, spośród nich wybrano ośmiu zwycięzców. W gronie laureatów znaleźli się: Maciej Dziewiecki – absolwent Politechniki Wrocławskiej; Adam Dąbrowski – absolwent Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Technicznego Hamburg-Harburg; Denis Czuliński – absolwent Politechniki Wrocławskiej; Jędrzej Górski – absolwent Politechniki Wrocławskiej; Przemysław Recha – absolwent Politechniki Śląskiej; Michał Łabęcki – absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej; Paweł Krzywda – absolwent Politechniki Śląskiej; Paweł Kozłowski – absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej.

Laureaci konkursu odbędą sześciomiesięczne staże w renomowanych polskich firmach z branży technologii kosmicznych. Będą to: Astronika, Blue Dot Solutions, Centrum Badań Kosmicznych, Hertz Systems, Ires Technologies, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego oraz SENER. Wynagrodzenie stażowe w 60 proc. pokryje ARP S.A., pozostałe 40 proc. firma przyjmująca na staż. Miesięcznie to poziom 4-6 tys. złotych brutto.

„Jestem przekonany, że przemysł kosmiczny może być kołem zamachowym bardzo wielu dziedzin” – powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wręczenia staży w Warszawie. „Widzę przestrzeń do głębokiej i ścisłej współpracy pomiędzy nauką, instytutami badawczymi, uczelniami, biznesem i administracją państwową, administracją publiczną. Nie byłoby przemysłu kosmicznego, gdyby nie wola państwa. (..) Nasz rząd rozumie to bardzo dobrze. Chcemy pracować nad polskim satelitą, nad różnymi elementami całego przemysłu kosmicznego, które dałoby się wprząc w rozwój gospodarczy. Nasze możliwości finansowe są daleko za małe w stosunku do naszych aspiracji, ale chcemy być pełnoprawnym członkiem – w sensie uczestnictwa faktycznego, a nie tylko formalnego – Europejskiej Agencji Kosmicznej i budować polski przemysł kosmiczny” – zapewniał Morawiecki.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński ocenił, że laureaci konkursu są „zwycięzcami w bardzo specyficznej branży”. „Aby być zwycięzcą, trzeba mieć mentalność opartą na odwadze, na chęci robienia czegoś, czego nie robią inni. Trzeba mieć mentalność pioniera. Na Ziemi już właściwie wszędzie byliśmy, a w kosmosie prawie wszędzie nie byliśmy. Zarówno przedsiębiorcy, którzy rozwijają przemysł kosmiczny w Polsce, jak i ci, którzy chcą uczestniczyć w tym rozwoju, to ludzie, którzy są pionierami” – mówił w czwartek wiceminister Dardziński.

Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Paweł Wojtkiewicz zwrócił uwagę, że sektor kosmiczny ma ogromny potencjał. „Dynamiczny rozwój tego sektora może być tak oczekiwanym i ważnym impulsem dla innych gałęzi gospodarki. W szczególności dla przemysłu obronnego, IT, ICT. Ufamy, że sektor kosmiczny i jego rozwój będzie wypełniał główne cele postawione w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” – mówił Wojtkiewicz.

Według opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju Polskiej Strategii Kosmicznej, ogłoszonej 12 września br., do 2030 roku obroty rodzimych firm sektora kosmicznego mają wynosić co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tej branży w Europie. Wdrożenie strategii ma umożliwić m.in. wykorzystywanie danych satelitarnych w pracy administracji publicznej przy planowaniu przestrzennym, monitoringu jakości powietrza i wód czy ochronie granic.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze