fot. PAP/Wojtek Jargiło

Straż Graniczna: 101 osób próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

101 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Erytrei. Znowu kilka osób przeprawiło się na polską stronę przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

27 osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś. Próbę trzech osób na rzece Świsłocz odnotowano niedaleko Bobrownik; zatrzymani to obywatele Konga, Togo i Sudanu. Wszyscy cudzoziemcy na Białoruś przyjechali z Moskwy – podała SG we wtorek rano na Twitterze.

Od początku roku SG odnotowała w sumie ponad 8 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski; w marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób.

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży. Prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

>>> Z przymusu i z wyboru. Ponad 20 mln Polaków żyje za granicą [MISYJNE DROGI]

W Podlaskiem zamknięte są do odwołania wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze